Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 06.07.2014

Dyplom na rynku pracy to za mało. Jak dostać się na dobry staż?

Bezrobocie wśród absolwentów uczelni wyższych wynosi już prawie 26 procent. Eksperci powtarzają: z szukaniem pracy nie warto czekać na dyplom. Wakacje można zatem wykorzystać nie tylko na odpoczynek, ale też na zdobywanie doświadczenia zawodowego na stażach i praktykach.
Dyplom na rynku pracy to za mało. Jak dostać się na dobry staż?East News/Glow Images
Posłuchaj
  • O praktykach i stażach w Radiowej Jedynce, w audycji Po pierwsze ekonomia mówiła Iwona Wołkowicz z agencji doradca personalnego Experis /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Studenci coraz bardziej świadomi są tego, że sam dyplom na rynku pracy to za mało. Potrzebne jest też doświadczenie.

- Wśród studentów jest coraz większe zainteresowanie stażami i praktykami. Nie tylko na czas wakacji, ale i długofalowymi programami stażowymi, które mogą trwać od trzech miesięcy nawet do pół roku – mówi Iwona Wołkowicz z agencji doradca personalnego Experis.

Dobre wykształcenie już nie wystarcza. Jakie umiejętności liczą się na rynku pracy? >>>

Ofert praktyk i staży najwięcej jest w wakacje, ale rekrutacja na nie też bywa złożona i dostać się na nie wcale nie jest tak łatwo.

- Ofert jest całkiem sporo, zarówno w firmach mniejszych, rodzinnych, polskich, ale też w międzynarodowych korporacjach. Im większa firma, tym proces rekrutacji na praktyki jest bardziej złożony. Korporacje wówczas są świadome, że po takich praktykach gwarantują zatrudnienie, dlatego też dokładniej selekcjonują potencjalnych kandydatów. Często są to spotkania tzw. assessment center, gdzie jest kilka zadań sprawdzających kompetencje już na dane stanowisko, na które rozważana jest kandydatura – wyjaśnia Wołkowicz.

Jak przygotować się do rekrutacji?

- Na rekrutację trzeba pójść z pełną świadomością tego, do jakiej firmy idziemy, i mieć doskonałą orientację w branży, w jakiej pracuje dana firma, w jej osiągnięciach, tym jakiego typu pracownicy pracują w danym miejscu. Trzeba też przeanalizować swoje kompetencje pod tym kątem. Najczęściej absolwenci mają do zaoferowania tzw. kompetencje miękkie, swój potencjał, swoją aktywną postawę – podpowiada Wołkowicz.

Jak radzi, już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej trzeba mocno podkreślać swoje kompetencje, podawać przykłady mogące świadczyć o ich posiadaniu, uświadomić pracodawcy, co pomimo braku doświadczenia, można pracodawcy zaoferować.

Gdzie szukać ofert?

- Istotne jest uczestniczenie w dniach otwartych danych firm, pracodawców. Jest to bardzo popularna dziś metoda. Warto również regularnie odwiedzać centra pracy i kariery na uczelniach czy śledzić różnego rodzaju wydarzenia organizowane dla studentów, których jest bardzo wiele – mówi Wołkowicz.

Jak radzą eksperci, doświadczenie zawodowe najłatwiej jest zdobyć w firmach dużych, zatrudniających powyżej 250 osób. Choć kariery zawodowej wcale nie trzeba wiązać z korporacją.

Justyna Golonko, awi