Logo Polskiego Radia
Trójka
Jarosław Krawędkowski 03.07.2014

Fundusze UE: Polska chce więcej na drogi, Unia – na koleje

W Warszawie rozpoczęły się negocjacje dotyczące szczegółów wydawania środków UE w latach 2014-20 z największego programu Infrastruktura i Środowiska. Rozmowy nie będą łatwe, gdyż Unia chce aby większość pieniędzy przeznaczyć na koleje a Polska – na dokończenie dróg i autostrad – mówiono w audycji Bardzo Ważny Projekt Programu 3 Polskiego Radia.
Fundusze UE: Polska chce więcej na drogi, Unia  na kolejesxc.hu
Posłuchaj
  • O negocjacjach między Polska a Komisją Europejską dotyczących przeznaczenie środków UE z programu Infrastruktura i Środowiska mówią dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Magdalena Skajewska z Brukseli./Wiktor Legowicz, Program 3 Polskiego Radia/
Czytaj także

Jak mówi dr. Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, największe kontrowersje budzi przeznaczenie środków na rozwój infrastruktury kolejowej. Unia naciska, aby większość pieniędzy z tego programu przeznaczyć właśnie na ten cel.

Tymczasem, jak przypomina ekonomistka, Polsce nie udało się w poprzedniej perspektywie wykorzystać pieniędzy dedykowanych na tory kolejowe i dworce. Polska nie poradziła sobie z zarządzaniem tymi projektami. Ponadto, według Wspólnoty, kolej jest środkiem transportu zanieczyszczającym w mniejszym stopniu środowisko. Stąd teraz Unia naciska, aby nadrobić opóźnienia w rozwoju infrastruktury kolejowej i przeznaczyć na nią zdecydowanie więcej środków.

Polska argumentuje, że wciąż potrzebuje dużo pieniędzy na dokończenie budowy systemu dróg, który rozpoczęła w poprzedniej perspektywie finansowej UE.

Jak jednak uspokaja Magdalena Skajewska z Brukseli, mimo, że  Komisja Europejska wolałaby aby Polska przeznaczyła więcej pieniędzy na infrastrukturę kolejową związaną z rozwojem transeuropejskiej sieci linii transportowych, to największe rozbieżności zostały już rozwiane podczas negocjacji nad umową partnerstwa, podpisaną pod koniec maja.

Wiktor Legowicz, jk