Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 10.07.2014

Nowe wsparcie dla Fiata. Rząd pracuje nad mechanizmem

Rząd pracuje nad możliwością zastosowania nowego mechanizmu wsparcia dla Fiata pod kątem ulokowania produkcji nowego modelu w Tychach. Chodzi o gwarancje dla sieci sprzedaży - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik.
FiatFiatmateriały prasowe, Fiat

Wiceminister odpowiadała na pytanie Jerzego Borkowskiego (Twój Ruch) o działania rządu na rzecz ulokowania produkcji nowego modelu Fiata w Tychach. Mimo majowej decyzji rządu o rozszerzeniu pod tym kątem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), firma nie podjęła decyzji inwestycyjnej przed końcem czerwca, czyli w terminie obowiązywania korzystniejszych warunków pomocy publicznej.
Dementi Fiata w sprawie inwestycji w Polsce >>>
Antoniszyn-Klik zaakcentowała, że celem resortu gospodarki jest, aby tyski zakład Fiata dostał zlecenie na produkcję nowego modelu - podobnie jak udało się to niedawno w przypadku koncernów General Motors i Volkswagena. - Wiemy, że najwięcej zysków jest wtedy, kiedy cały samochód tworzony jest w danym miejscu - zaznaczyła.
Wiceminister przypomniała, że ze względu na reguły unijne do 30 czerwca w specjalnych strefach ekonomicznych obowiązywały wyższe progi pomocy publicznej dla dużych inwestorów - po tej dacie próg dopuszczalnej pomocy został obniżony z 40 proc. do 25 proc. To dlatego rząd zdecydował o rozszerzeniu KSSE jeszcze w maju, by do końca czerwca Fiat mógł skorzystać z największej możliwej pomocy publicznej na najbliższe lata. Firmie zatwierdzono też granty rządowe oraz zapewniono ją o polskiej współpracy badawczo-rozwojowej.
Fiat skupia się na rozwoju w USA
Podkreśliła również, że w dotychczasowych rozmowach resort słyszał, że swój główny rynek rozwojowy koncern widzi w Stanach Zjednoczonych, Europa nie jest bowiem jeszcze w stanie zapewnić odpowiedniego rynku zbytu. Firma zwracała też uwagę, że na polskim rynku sprzedaje bardzo mało produkowanych w Polsce samochodów.
- Grubo ponad 90 proc. samochodów produkowanych w Polsce przez Fiata idzie na eksport. Nasz rynek ich nie wchłania, co powoduje, że nasza lokalizacja traci trochę atrakcyjności w stosunku do innych. Ważna jest nie tylko atrakcyjność kosztowa, ale też sprzedaż samochodów na danym rynku - wskazała Antoniszyn-Klik.
- I tutaj jesteśmy w zaawansowanych rozmowach z ministerstwem finansów, czy nie przychylić się do projektu zwiększenia gwarancji dla sieci sprzedaży - z takim pytaniem Fiat się do nas zgłosił. Nigdy jeszcze takiego instrumentu nie udzielaliśmy w takim rozmiarze, ale też oczywiście jesteśmy skłonni go rozważyć. Tylko musi być pewność, że te samochody będą produkowane w Polsce - zastrzegła wiceminister gospodarki.
Polski rząd gra o Fiata: tyski zakład włączony do strefy specjalnej >>>

Przedstawicielka resortu mówiła też w Sejmie, że wsparcie dla Fiata jest jednym z najszerszych, jakie polski rząd kiedykolwiek zaproponował jakiemukolwiek inwestorowi, podkreślając w ten sposób bardzo ważną rolę tej firmy w polskiej gospodarce.

Janusz Piechociński, wicepremier RP, minister gospodarki o inwestycjach motoryzacyjnych w Polsce. <

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

PAP, awi