Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 13.07.2014

Wakacyjny wyjazd do pracy: jaki zapłacimy podatek

Polacy nadal wyjeżdżają w wakacje do pracy za granicę. Taki wypad gwarantuje niejednokrotnie wyższy zarobek niż w kraju. Czy trzeba od niego zapłacić podatek, wyjaśnia Anna Misiak z kancelarii MDDP.
Z wakacyjnych dochodów za granicą trzeba się rozliczyć z fiskusem, jeśli mieliśmy dochody w kraju.Z wakacyjnych dochodów za granicą trzeba się rozliczyć z fiskusem, jeśli mieliśmy dochody w kraju.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Kiedy zapłacimy podatek od dochodów z wakacyjnych wyjazdów, tłumaczy Anna Misiak z kancelarii MDDP./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

─ Wszystko zależy od tego, czy osoba, która podjęła pracę za granicą jest polskim rezydentem podatkowym – mówi ekspertka. Dzieje się tak wtedy, gdy swój zagraniczny wyjazd traktuje czasowo, np. wyjechała na dwa, trzy miesiące, wyłącznie na okres wakacyjny.

Kiedy deklarujemy uzyskane dochody

─ Jeśli tak jest, to trzeba dochody uzyskane za granicą zadeklarować. Nie oznacza to, że zapłacimy od nich podatek – mówi Anna Misiak. Należy bowiem pamiętać, że jeśli ktoś zarabia pieniądze w innym kraju, to zapewne od jego pensji odprowadzane są podatki, zgodne z lokalnymi regulacjami. W przypadku np. Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii, Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy ekspertka.

Wszystko zależy czy mamy z danym krajem umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania

A właśnie od tego czy Polska ma taką umowę z danym krajem i jaką w niej przyjęto metodę unikania podwójnego opodatkowania, zależy czy zapłacimy w Polsce podatek.

Jak tłumaczy Anna Misiak, w przypadku Wielkiej Brytanii, taka umowa przewiduje tzw. korzystna metodę rozliczania podwójnego opodatkowania – jest to tzw. metoda wyłączenia z progresją.

Podatek zależy czy osiągnęliśmy dochód również w Polsce

Polega ona na tym, że jeżeli w danym roku podatkowym polski podatnik nie miał w karju ani umowy o pracę ani umowy zlecenia i jedynym jego dochodem będzie dochód zagraniczny uzyskany w tych dwóch krajach, to ta osoba nawet nie będzie musiała złożyć zeznania podatkowego w Polsce – wyjaśnia eksperta.

Gdyby jednaj ta osoba oprócz dochodów zagranicznym w roku podatkowym uzyskała w Polsce jakieś dochody, np. z umowy o pracę, to wówczas będzie zobowiązana wykazać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym te dochody zagraniczne. ─ A to oznacza, że podatek w Polsce będzie nieco wyższy – dodaje Misiak.

Co lepiej sprawdzić przed wyjazdem

Dlatego przed wyjazdem za granicę dobrze jest ustalić na jakiej zasadzie będziemy wykonywali pracę, czy z danym krajem mamy umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i jaki dokument wypłacający nam wynagrodzenie podmiot będzie w stanie nam na koniec przygotować. ─ Ten dokument bowiem będzie podstawą abyśmy mogli w zeznaniu polskim się rozliczyć – mówi ekspertka.

Justyna Golonko