Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 25.07.2014

Sejm przyjął ustawę o podatku węglowodorowym

Firmy poszukujące i wydobywające gaz łupkowy zaczną płacić od 2020 roku specjalny podatek, chodzi o tzw. rentę surowcową, która wynosi około 40 proc. dochodu z działalności wydobywczej. Posłowie zdecydowali w piątek o przyjęciu ustawy o podatku węglowodorowym.
Stacja wiertnicza gazu łupkowego we wsi Krynica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskimStacja wiertnicza gazu łupkowego we wsi Krynica w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskimWikipedia, lic. CC/Karol Karolus
Posłuchaj
  • O podatku węglowodorowym w audycji Po pierwsze ekonomia Programu 1 mówi Piotr Szlagowski dyrektor Departamentu Regulacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Nowy podatek przynosi zwiększenie obciążeń podatkowych od roku 2020 dla firm poszukujących i wydobywających węglowodory czyli ropę i gaz ziemny.

Cele rządu

- Kiedy rząd rozpoczynał pracę nad tzw. pakietem łupkowym miał trzy zadania. Po pierwsze usprawnienie nadzoru nad sektorem wydobywczym. To się odbyło w drodze nowelizacji prawa geologicznego i górniczego. Drugi element to zwiększenie renty surowcowej i tutaj mamy właśnie zwiększenie podatku węglowodorowego. Listę zadań zamykają ułatwienia dla inwestorów. Chodziło o to, by poszukiwania przebiegały sprawniej i żeby udało się zwiększyć krajowe wydobycie ropy i gazu – wylicza Piotr Szlagowski dyrektor Departamentu Regulacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Inwestorzy są niezadowoleni

Dwa pierwsze założenia udało się zrealizować. Z punku widzenia inwestorów tego trzeciego elementu zdecydowanie brakuje. - W tym pakiecie ustaw powinny znaleźć się uproszczenia procedur administracyjnych, powinno być ich także mniej. Rząd powinien stworzyć proste ścieżki dla inwestora, tak by mógł się on kontaktować z jednym urzędem, doświadczonym z tej sprawie – uważa gość.

Nowy podatek ma jedną zaletę

Rząd uważa, że nowy podatek przyspieszy działania inwestycyjne. Rozmówca ma inne zdanie. – Jedyną zaletą wprowadzenia nowego prawa jest fakt, że wiadomo już jaka jest wartość podatku i można kalkulować opłacalność inwestycji – uważa rozmówca.

Nowe przepisy mogą wejść w życie 1 stycznie 2016 roku.

Dominik Olędzki, abo