Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 25.08.2014

Cyfrowy analfabetyzm ma się dobrze, nie pomaga lepsza dostępność sieci

Więcej, niż co trzeci Polak nie tylko zupełnie nie korzysta z sieci, ale nawet nie używa komputera. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym dane nie zmieniają się od trzech lat - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Internet to współczesny globalny targ, na którym dochodzi do milionów transakcjiInternet to współczesny globalny "targ", na którym dochodzi do milionów transakcjiEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Dawid Piekarz (IAR):coraz więcej Polaków może korzystać z szybkiego internetu.
Czytaj także

Jak wynika z danych unijnego biura statystycznego Eurostat, poza światem cyfrowym w Polsce żyje aż 36 proc. Polaków, a z komputera korzysta tylko 64 proc. z nas.
Najczęściej deklarowanymi przyczynami rezygnacji dostępu do internetu w domu są: brak potrzeby (dwie trzecie respondentów) i brak umiejętności - 36 proc. Głównie tak odpowiadają osoby po 55. roku życia.

Poprawia się dostępność internetu

W Polsce buduje się więcej łączy światłowodowych niż zakładały plany. Zwiększa się dostępność internetu i liczba jego dostawców - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Dawid Piekarz podkreśla, że coraz więcej Polaków może korzystać z szybkiego internetu. Z raportu opublikowanego przez urząd wynika, że w 2013 roku prawie we wszystkich miastach liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców sieci światłowodowe udostępniało ponad dziesięciu przedsiębiorców. To zdaniem rozmówcy oznacza dużą konkurencję. Przynajmniej trzech takich przedsiębiorców jest w prawie 240 miejscowościach mniejszych, mających od 5 do 20 tys. mieszkańców i w niemal 100 miejscowościach, mających od 1 do 5 tys. mieszkańców. W 30 procentach miejscowości, w których liczba mieszkańców była poniżej 500 nie ma dostawcy internetu za pośrednictwem sieci światłowodowej.

Sieć światłowodowa stale rozwija się

W ubiegłym roku wybudowano 7,1 tysięcy kilometrów nowych sieci. Plany zakładały powstanie około 5,3 tysiąca kilometrów sieci. Inwestorzy na ten cel przeznaczyli ponad 350 milionów złotych, z czego 53 mln pochodziło ze środków UE.
W tym roku dostęp do szerokopasmowego internetu uzyska łącznie ponad 338 tysięcy gospodarstw domowych.
Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował i opublikował raport w minionym tygodniu.
IAR, abo