Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 25.08.2014

Sawicki o rekompensatach dla rolników: to skandaliczna propozycja

Brukselska propozycja rekompensat dla rolników jest skandaliczna - ocenia minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Na antenie Radia Kielce powiedział, że nie dziwi go to, że polscy producenci warzyw i owoców chcą manifestować przed Komisja Europejską.
Posłuchaj
  • Sawicki o odszkodowaniach dla rolników i proteście (IAR)
  • Rolnicy chcą rekompensat za embargo (IAR)

Na odszkodowania Bruksela przeznaczyła 125 milionów euro. Zdaniem ministra, nie do przyjęcia jest nie tylko kwota, ale fakt, że rolnikom niezorganizowanym proponuje się o połowę niższe pieniądze. Polski rząd będzie w tej sprawie interweniować - zaznaczył minister Sawicki. Zdaniem ministra Sawickiego to dobrze, że polscy rolnicy potrafią się zorganizować i upomnieć o swoje. Minister podkreślił, że organizatorami protestów są sami rolnicy, a o możliwości takich protestów informował na początku sierpnia komisarza ds. rolnictwa.

Trzeba złożyć wniosek

Minister Sawicki dodał, że nie wie jeszcze, jakiej wysokości odszkodowania będą wypłacane rolnikom. Może jedynie zagwarantować, że takie środki zostaną przekazane i rozdysponowane. Nie dostaną tylko ci, którzy nie złożą wniosków. Minister przypomniał, że produkty należy zebrać, przekazać potrzebującym lub przekazać biogazowniom do utylizacji. Można już oddawać owoce i warzywa na cele społeczne w zamian za rekompensaty. Program rusza od dziś.

Marek Sawicki: Propozycja UE niepoważna. Będziemy interweniować

TVN24/x-news

Zwrot kosztów transportu
Oprócz rekompensat za same produkty, rolnicy otrzymają zwrot kosztów transportu do miejsca wskazanego przez organizacje dobroczynne. Ponoszą natomiast odpowiedzialność za jakość i świeżość dostaw. Minister zapewnia, że wszelkie potrzebne dokumenty są już dostępne w oddziałach Agencji Rynku Rolnego.
Organizacje dobroczynne deklarują, że mogą przyjąć i zagospodarować świeże owoce i warzywa od producentów. Producenci rolni już od dwóch tygodni przekazywali im swoje produkty. Przyjmowały je między innymi Banki Żywności.

Rolnicy rozczarowani systemem rekompensat

Brak jasnych procedur i niewielka opłacalność. To zdaniem Warszawskiego Banku Żywności SOS powstrzymuje rolników przed masowym zgłaszaniem się z owocami i warzywami niewyeksportowanymi do Rosji z powodu embarga.
Warzywa można od poniedziałku przekazywać na cele społeczne w zamian na unijne rekompensaty. Zainteresowanie jest , ale jest tez wiele niewiadomych - mówi Beata Macios z Banku Żywności SOS w Regułach pod Warszawą. Przede wszystkim nie ma informacji o kwotach rekompensat , ani aktów wykonawczych. Można jednak zgłaszać się do programu, takie zgłoszenia przyjmuje Agencja Rynku Rolnego, informacji udzielają też Banki żywności - zapewnia Beata Macios

7 euro za 100 kogramów

Dotąd - na mocy wcześniejszego rozporządzenia - grupom producenckim zwracano 7 euro za 100 kilogramów produktów przekazanych na cele dobroczynne. Warszawski Bank Żywności SOS dostał od jednej z takich grup prawie 70 ton pomidorów. To bardzo potrzebny i oczekiwany dar - mówi Beata Macios. Od Banków Żywności odbiera produkty spożywcze ponad 170 organizacji, pomagających 45 tysiącom osób w regionie warszawskim. Są to jadłodajnie, świetlice i inne placówki pomocy potrzebującym. Pomidory odebrało między innymi Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża prowadzące schronisko dla chorych oraz jadłodajnię. Bez pomocy Banku Żywności trudno sobie wyobrazić istnienie placówki - mówi Tadeusz Maciąg zajmujący się dostawami w hospicjum. Jak zaznacza - pod opieka hospicjum jest 40 mężczyzn chorych i wymagających stałej pomocy. Jest też stołówka dla bezdomnych, z której w okresie jesienno - zimowym korzysta około 500 osób dziennie. Toteż pomidory bardzo się przydadzą. Dostawa wystarczy na trzy do pięciu dni.- zaznacza zaopatrzeniowiec Hospicjum Świętego Krzyża.

IAR, abo