Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 25.08.2014

Czy uda się reaktywować szkolnictwo zawodowe? Potrzeba na rynku jest

Ministerstwo Gospodarki zapowiada zmiany w szkolnictwie zawodowym. Mają polegać między innymi na współpracy ze specjalnymi strefami ekonomicznymi.
Czy uda się reaktywować szkolnictwo zawodowe? Potrzeba na rynku jestGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O szkolnictwie zawodowym mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości Monika Jabłońska z Manpower Group /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Zdaniem Moniki Jabłońskiej z Manpower Group, reaktywacja zawodówek jest niezbędna, bo na rynku ciągle brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

- Osoby wykonujące pracę fizyczną są poszukiwane na rynku pracy. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni zajmują pierwsze miejsce w rankingu Manpower Group w Polsce, jak i na świecie. Z obserwacji rynku polskiego wynika, że pracodawcy szukają ślusarzy, spawaczy, monterów, elektromonterów, operatorów wózków widłowych, szwaczek. Są to więc zawody wymagające konkretnych umiejętności technicznych, ale również odpowiedniego wykształcenia technicznego – wyjaśnia Jabłońska.

Szkoły zawodowe są potrzebne

Coraz częściej firmy, by zapełnić lukę na rynku, tworzą klasy patronackie w szkołach zawodowych.

- Nasi klienci otwierają klasy patronackie we współpracy ze szkołami zawodowymi. Tak więc szkolnictwo zawodowe na pewno powinno się w Polsce odrodzić, bo takie warunku dyktuje rynek – zauważa ekspertka z Manpower Group.

Budowanie pozytywnego wizerunku pracy fizycznej

Potrzebne jest też odczarowanie złego wizerunku pracy fizycznej w Polsce.

- Potrzebujemy wykwalifikowanych pracowników fizycznych. W takich zawodach można bardzo dobrze zarobić, ale ludzie nie chcą ich wykonywać – mówi Jabłońska. – Tutaj dużo jeszcze pracy przed nami, jeśli chodzi o promocję i budowanie pozytywnego wizerunku pracy fizycznej – dodaje.

Pracownicy powinni być gotowani na przekwalifikowanie

Ekspertka z Manpower Group uważa, że osoby, które długo nie mogą znaleźć pracy, powinny się zastanowić nad przekwalifikowaniem.

- W Polsce jest to jeszcze mało popularne, bo my chcemy wykonywać zawód wyuczony do końca naszej kariery zawodowej. To, co obserwujemy na świecie, i kierunek, w jakim zmierza rynek pracy, wymuszają konieczność myślenia o przekwalifikowaniu się i dokształcaniu w trakcie całej kariery zawodowej. Jest to bardzo istotne, bo rynek pracy się zmienia. Potrzeby firm, strategie, technologie również zmieniają się bardzo dynamicznie. Pracownicy, którzy chcą być atrakcyjni na rynku pracy muszą zatem myśleć bardzo przyszłościowo, o podnoszeniu swoich kwalifikacji lub ich zmianie, jeżeli okazuje się, że na te, które mają, nie ma pobytu na rynku – radzi Jabłońska.

Elżbieta Szczerbak, awi