Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 22.09.2014

Oceny koniunktury w budownictwie we wrześniu gorsze niż w sierpniu

We wrześniu 2014 ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie niż w sierpniu, ale mniej pesymistycznie niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat - poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.
Blok mieszkalnyBlok mieszkalnyGlow Images/East News

We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 wobec minus 4 w sierpniu.
- Poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komentarzu do badania.

Poprawia się koniunktura w budownictwie >>>
GUS podaje, że oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są niekorzystne i gorsze od zgłaszanych przed miesiącem.
Spośród badanych podmiotów 22 proc. (przed rokiem 19 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą.
Bariery związane z kosztami zatrudnienia
Z danych GUS wynika, że odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 3,6 proc. wobec 2,7 proc. przed rokiem.
- Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (63 proc. we wrześniu br., 61 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (56 proc. we wrześniu br., 59 proc. przed rokiem) - informuje urząd statystyczny.
- W porównaniu z wrześniem 2013 roku najbardziej spadło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 48 proc. do 38 proc.) i niedostatecznym popytem (z 41 proc. do 32 proc.) - dodano.

PAP, awi