Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Borys 01.10.2014

Rząd Ewy Kopacz uzyskał votum zaufania. W exposé dużo obietnic i zapowiedzi

Rząd Ewy Kopacz zaakceptowany przez Sejm. Posłowie większością 259 głosów, przy 183 głosach przeciwnych i 3 wstrzymujących się udzielili nowemu gabinetowi wotum zaufania. Przed południem premier Ewa Kopacz wygłosiła expose. Po południu odbyły się wystąpienia w imieniu klubów.
Premier Ewa Kopacz (L), wicepremier Janusz Piechociński (C) i wicepremier Tomasz Siemoniak (P), po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu, 1 bm. w Sejmie. Sejm udzielił zaufania rządowi premier Ewy Kopacz. Drugi rząd, od lewej: minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, minister prPremier Ewa Kopacz (L), wicepremier Janusz Piechociński (C) i wicepremier Tomasz Siemoniak (P), po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu, 1 bm. w Sejmie. Sejm udzielił zaufania rządowi premier Ewy Kopacz. Drugi rząd, od lewej: minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, minister prPAP/Radek Pietruszka
Galeria Posłuchaj
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): nowe regulacje w prawie podatkowym i gospodarczym
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): o zasadzie 99 proc.
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): polski węgiel ma strategiczne znaczenie
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): o koncesjonowaniu sprzedaży węgla
  • Premier Ewa Kopacz podczas exposé w Sejmie (IAR): pieniądze dla dotkniętych rosyjskim embargiem
  • Premier Ewa Kopacz podczas exposé w Sejmie (IAR): fundusze dla rolników i firm dotkniętych rosyjskim embargiem
  • Premier Ewa Kopacz podczas exposé w Sejmie (IAR): nie można godzić się na sytuację, w której Polska i inne państwa regionu są skazane na łaskę i niełaskę zewnętrznych dostawców gazu
  • Premier Ewa Kopacz podczas exposé w Sejmie (IAR): musimy wspierać unię energetyczną
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): strefa euro przeżywała niedawno gigantyczny kryzys, dlatego przyjęcie wspólnotowej waluty musi być poprzedzone spełnieniem wielu warunków
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): jej rząd będzie zabiegał o dobre ceny energii dla Polaków
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): rząd będzie zabiegał o zacieśnienie współpracy gospodarczej z USA
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): obiecała stworzenie dziennych domów seniora oraz pieniądze na emerytury
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): Polsce należy stworzyć znaną na Zachodzie sieć dziennych domów seniora
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): od kilku lat trwa intensywna budowa sieci autostrad w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu lat, ta sieć ma być kompletna
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): już niedługo pasażerowie odczują dużą poprawę zarówno jeśli chodzi o jakość taboru, jak i czas przejazdu pociągów
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): należy też inwestować w rozwój polskich portów morskich
  • Premier Ewa Kopacz wygłaszając exposé (IAR): świadczenia dla rodziców bardziej elastyczne
  • Bronisław Komorowski (IAR): w wystąpieniu premier uczciwie zostało zarysowane to co jest do wykonia w bieżącym roku i to co należy zrealizować w kolejnej kadencji
  • Bronisław Komorowski (IAR): Ewa Kopacz w odpowiedzi na kryzys na wschodzie zapowiedziała zwiększenie wydatków na obronność
  • Bronisław Komorowski (IAR): za jedno ze strategicznych zadań uznał uporanie się z problemami rodziny i przełamanie kryzysu demograficznego
  • Andrzej Sadowski gość PR 24 (IAR): bez zdecydowanych zmian w prawie podatkowym sytuacja polskich przedsiębiorców niewiele się poprawi
  • Andrzej Sadowski gość PR 24 (IAR): obietnice premier Kopacz zmian w prawie podatkowym zbyt mało radykalne
Czytaj także

Bezpieczeństwo energetyczne, wejście do strefy euro, nowa Ordynacja podatkowa, pomoc dla rolników i  przyspieszenie prac nad ustawą, wspierającą polskie górnictwo to główne tematy, które poruszyła premier Ewa Kopacz podczas exposé w Sejmie.

W przyszłym roku ułatwienia podatkowe

Na początku roku minister finansów ma przedstawić założenia do nowej Ordynacji podatkowej - zapowiedziała Ewa Kopacz. Premier przedstawiając w Sejmie exposé, zapowiedziała, że podatnicy mogą się w przyszłym roku spodziewać konkretnych ułatwień podatkowych. Minister gospodarki ma na początku 2015 roku przedstawić nowe prawo działalności gospodarczej.

Ewa Kopacz: Założenia nowej Ordynacji podatkowej na początku przyszłego roku

Sejm/x-news

Ewa Kopacz powiedziała, ze zobowiązała ministra infrastruktury, by przyspieszył prace nad nowym kodeksem budowlanym, tak, by mógł on zostać przyjęty na początku przyszłego roku. Zawiera on ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych.

Ewa Kopacz: Przepisy dla uczciwych, nie dla cwaniaków

Sejm/x-news

Premier wymieniła kilka kwestii istotnych dla przedsiębiorców

- Wskazując priorytety swego rządu, premier dotknęła kilku kwestii, które są istotne dla przedsiębiorców - Ordynacji podatkowej czy kodeksu budowlanego - powiedział po expose Ewy Kopacz ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz.
- Trudno się spodziewać, że rząd wybrany na rok, rząd tej samej koalicji zaproponuje coś zupełnie innego. To oczywiście będzie kontynuacja - dodał.
- W przemówieniu zostały zawarte sprawy, na które czekamy, np. nowa Ordynacja podatkowa, kodeks budowlany, szkolnictwo zawodowe, zapowiedź przyspieszenia rozbudowy sieci kolejowej i taboru kolejowego - wyliczył Mordasewicz. Jego zdaniem po wystąpieniu premier jest też mnóstwo znaków zapytania, gdyż nie wiadomo, jak te zapowiedzi będą realizowane.
- Pani premier mówiła o potrzebie równoważenia finansów publicznych, ale w przyszłym roku rząd wyda o 15 proc. więcej, niż będzie miał dochodów. Jest więc pytanie, czy to równoważenie finansów będzie następowało w kolejnych latach? Mówiła też o potrzebie nowej ordynacji podatkowej i pytanie - co w niej będzie, czy będzie to ordynacja oczekiwana przez przedsiębiorców - dodał.
Mordasewicz za ciekawą uznał zapowiedź nowego kodeksu budowlanego. - Dawno na niego oczekujemy, ale pani premier użyła określenia kodeks budowlany, który będzie ułatwiał budowę domów jednorodzinnych. To nie wyczerpuje problemu nam chodzi o realizację budynków przemysłowych, infrastruktury - wyjaśnił.

Pomocy UE ws. rosyjskiego embarga

Mamy prawo oczekiwać od UE pomocy, która zrównoważy polskim rolnikom straty, spowodowane przez rosyjskie embargo - powiedziała Ewa Kopacz. Jej zdaniem dotychczasowe propozycje KE w tej sprawie nas nie zadowalają.
Ewa Kopacz mówiła, że trwają pracę nad specjalną ustawą antykryzysową, która przewiduje, że firmy, które straciły na embargu mogą liczyć na dopłaty do wynagrodzeń, szkoleń lub refundację składek na ZUS. Ustawa przewiduje też możliwość skorzystania do kwoty 500 mln złotych z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Wejście do strefy euro
- Wejście Polski do strefy euro musi być przemyślane - powiedziała premier Ewa Kopacz.
Jej zdaniem jedno z najważniejszych pytań, jakie w najbliższym czasie się pojawi, będzie dotyczyło tempa wejścia do strefy euro.
Premier przypomniała, że strefa euro przeżywała niedawno gigantyczny kryzys. Dodała, że dlatego przyjęcie wspólnotowej waluty musi być poprzedzone spełnieniem wielu warunków. Niezależnie od intencji - mówiła premier - musimy spełnić wszystkie kryteria, a strefa euro musi wdrożyć instrumenty, które zabezpieczą ją przed kolejnymi kryzysami. Ewa Kopacz dodała, że wzmocniona strefa euro i stabilna polska gospodarka to dwa kryteria, które w najlepszy sposób określają moment przyjęcia europejskiej waluty.
Premier Kopacz zapewniała, że jej rząd będzie dążył do dalszej stabilizacji finansów publicznych, starając się utrzymywać równowagę miedzy zapewnieniem wzrostu gospodarczego a ograniczeniem wydatków.

„Mocny rząd, mocny premier i stabilna linia gospodarcza”
- Polacy, świat, środowiska gospodarcze przekonali się, że w Polsce jest mocny premier. Sam początek expose premier Kopacz - kiedy oddała cześć zasługom Donalda Tuska, ale powiedziała jednocześnie, że jest to jej rząd - wskazuje na to, że w Polsce jest znowu mocna władza. To ważne dla potencjalnych inwestorów, polskich jak i zagranicznych - powiedział Sławomir Majman szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.
Podkreślił, że Kopacz przecięła spekulacje dotyczące wstąpienia Polski do strefy euro i przedstawiła w tej kwestii "bardzo realistyczny punkt widzenia". - Powiedziała, że wstąpimy do strefy euro wtedy, kiedy będzie stabilna i polska gospodarka będzie stabilna. To jest to, co należało powiedzieć - chcemy być w strefie euro, ale się tam nie spieszymy - zaznaczył.
Zwrócił uwagę, że ważnym elementem expose była kwestia negocjacji umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i USA. - Po pierwsze pani premier mówiła, że stosunki z USA mają priorytet. Po drugie, w bardzo wyraźny sposób opowiedziała się za przyspieszeniem negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu. To ma dla nas istotne znaczenie, bo Stany Zjednoczone są najważniejszym inwestorem zagranicznym w Polsce - powiedziała.

Prace nad górnictwem zostaną przyspieszone
Ewa Kopacz zapowiada przyspieszenie prac nad ustawą, wspierającą polskie górnictwo.
Premier powiedziała, że celem nowych przepisów ma być ochrona naszego górnictwa przed nieuczciwą konkurencją, doprowadzenie do tego, by ta branża była rentowna i zmniejszenie kosztów energii w polskich domach. Projektowana ustawa zawiera przepisy, zakładające koncesjonowanie sprzedaży, określenie wymogów jakościowych węgla i zmiany w prawie zamówień publicznych, preferujące produkty pochodzenia unijnego. Ewa Kopacz zapowiedziała też wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii węglowych.

Górnicy demonstrują pod Sejmem przed expose premier Kopacz

TVN24/x-news

Do Warszawy przyjechali pracownicy zrzeszeni w kilkunastu górniczych centralach związkowych. Domagają się ograniczenia importu taniego węgla z Rosji, chcą badania jego jakości, postulują stworzenie polskich składów węgla. Sprzeciwiają się ograniczeniu swoich praw, w szczególności "prawa do terminowej wypłaty wynagrodzenia".

Eksperci o zapowiedziach premier ws. górnictwa

TVN24 Biznes i Świat/x-news

P. Duda po expose: Chcemy polepszenia sytuacji górników w dniach, a nie latach

TVN24/x-news

Rząd zadba o polskich studentów i absolwentów szkół wyższych
Status materialny nie może być barierą dla szans edukacyjnych - powiedziała Ewa Kopacz w trakcie expose. Zapowiedziała, że do 2017 roku wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjów zostaną zaopatrzone w bezpłatne podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Wspomniała też o programie staży dla studentów w administracji publicznej. Jak podkreśliła, dzięki temu programowi studenci zdobędą nie tylko wiedzę, ale również praktykę.
Premier mówiła także od 2016 roku najzdolniejsi studenci będą mogli za państwowe pieniądze studiować na uczelniach wyższych za granicą. Jest jednak warunek - co najmniej pięć lat od zakończenia studiów będą musieli pracować w Polsce.

Solidarności pokoleń
W 2015 roku rząd zwiększy nakłady na budowę żłobków z 50 milionów do 100 milionów złotych - zapowiada Ewa Kopacz. Polityka prorodzinna należy do priorytetów jej rządu. W latach 2015 - 2020 w ramach pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego i systemu ulg z podatku CIT rząd będzie wspierał tworzenie przyzakładowych żłobków i przedszkoli. Ewa Kopacz zapowiedziała, że na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 2 miliardy złotych.

E. Kopacz walczy z kryzysem demograficznym: Dwa razy więcej pieniędzy z budżetu na budowę żłobków

Sejm/x-news

Rząd planuje też taką zmianę przepisów, by od 2016 roku z urlopów rodzicielskich mogli skorzystać ci rodzice, którzy do tej pory nie mieli tej możliwości. Dotyczy to bezrobotnych, zatrudnionych na umowy o dzieło, studentów i rolników. Przez rok od urodzenia dziecka będą oni mogli pobierać świadczenia w wysokości około tysiąca złotych - mówiła Kopacz.

Kultura będzie bardziej dostępna i tańsza

Szefowa rządu tłumaczyła, że sprawiedliwość wymaga, aby kultura była dostępna dla wszystkich grup społecznych niezależnie od miejsca zamieszkania i standardu życia. Dlatego rząd planuje wdrożenie programu Kultura dostępna. Dzięki niemu - podkreślała premier - będą tańsze bilety do najważniejszych muzeów i teatrów, darmowe lekcje w instytucjach kultury dla dzieci i młodzieży oraz specjalne oferty dla seniorów.
Rząd zadba też o bogatszą ofertę w bibliotekach i poszerzanie darmowego dostępu przez internet do książek, nagrań koncertów i spektakli teatralnych objętych prawami autorskimi.
Ewa Kopacz zapowiedziała też powołanie specjalnego programu edukacyjnego, promującego nowoczesny patriotyzm.

Energia elektryczna nie zdrożeje

Polski rząd nie zgodzi się na zapisy, które skutkowałyby wyższymi kosztami dla gospodarki i wyższymi cenami energii w Polsce, będzie też zabiegał o szybkie podpisanie umowy o wolnym handlu UE-USA - zapewniła w expose premier Ewa Kopacz.
Kopacz przypomniała, że wkrótce będzie rozpatrywany projekt nowych celów redukcji emisji gazów. - Mój rząd nie zgodzi się na zapisy oznaczające dodatkowe koszty dla naszej gospodarki oraz wyższe ceny energii dla konsumentów - powiedziała.

Rząd stawia na infrastrukturę

Coraz więcej autostrad, coraz szybsze pociągi i rozwój portów morskich. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że od kilku lat trwa intensywna budowa sieci autostrad w Polsce. W ciągu najbliższych sześciu lat, ta sieć ma być kompletna. Jeszcze w tym roku zostanie oddanych do użytku ponad 160 kilometrów dróg ekspresowych. W najbliższych tygodniach zostanie otwarty odcinek z Wrocławia do Sieradza. W tym roku zostaną też podpisane umowy na budowę kolejnych 300 kilometrów. W 2015 roku drogowcy mają oddać do użytku 250 kilometrów dróg ekspresowych. Premier zapowiedziała też, że do 2020 roku będziemy mieli gotowe autostrady A1, A2 i A4. Gotowa ma też być obwodnica Warszawy.
Premier poruszyła także sprawę kolei. Zapowiedziała, że już niedługo pasażerowie odczują dużą poprawę zarówno jeśli chodzi o jakość taboru, jak i czas przejazdu pociągów. Podkreśliła, że już w grudniu skróci się podróż do takich miast, jak Katowice, Kraków, Gdańsk oraz Wrocław. W 2015 roku zdecydowana większość taboru będzie nowa, bądź zmodernizowana.
Zdaniem Ewy Kopacz należy też inwestować w rozwój polskich portów morskich. Premier zapowiedziała duże wydatki na ten cel. Wszystko po to, by zwiększać ich przepustowość. W roku 2015 rząd chce wydać na ten cel ponad miliard złotych, a do 2020 roku, ponad 11 miliardów złotych.
Ewa Kopacz mówiła także o wydatkach na modernizację komunikacji miejskiej. Do 2020 roku na nowy tabor oraz budowę nowych linii tramwajowych ma zostać przeznaczonych ponad 13 miliardów złotych.

Nic nowego w exposé o kolejach
Żadnych nowości. Nic o przewozach regionalnych. Tak fragment exposé Ewy Kopacz o kolejach podsumowuje redaktor naczelny miesięcznika Rynek Kolejowy.
Zdaniem Łukasza Malinowskiego, słowa Ewy Kopacz to potwierdzenie wcześniejszych informacji. Przypomniał, że jeszcze kilka tygodni temu wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Klepacki mówił, że szybkie połączenia zostaną uruchomione w grudniu tego roku na 80 procent. - Słowa premier Kopacz są mocnym potwierdzeniem tego terminu - mówi Malinowski.
Łukasz Malinowski zwraca jednak uwagę na brak informacji o remontach sieci. Przyznał, że pasażerowie rzeczywiście odczują poprawę komfortu podróży dlatego, że z roku na rok jest coraz więcej nowoczesnych wagonów. Zastrzegł jednak, że nawet najwygodniejszy tabor nie zrekompensuje zbyt długiego czasu przejazdu. Za zmianami u przewoźników muszą więc nadążać Polskie Linie Kolejowe, czyli zarządca sieci. Ekspert przypomniał, że infrastruktura kolejowa musi być stale modernizowana.
Jego zdaniem, rząd będzie się też musiał zmierzyć z głęboką reformą spółki Przewozy Regionalne. W tym roku miały powstać szczegółowe plany zmian. Dotychczas jednak opinia publiczna nie miała szansy ich poznać.

Strefa wolnego handlu
Premier dodała, że Polska będzie też zabiegać o jak najszybsze podpisanie umowy o wolnym handlu i inwestycjach między UE a Stanami Zjednoczonymi. - Stworzy ona największą w świecie strefę wolnego handlu i będzie miała ogromny wpływ na dobry klimat gospodarczy, a co za tym idzie - pogłębi relacje polityczne między Europą a Ameryką - dodała.
Jej zdaniem w związku z tym, co dzieje się na Ukrainie, tym ważniejsze staje się zacieśnianie relacji ze Stanami Zjednoczonymi. - Dlatego mój rząd dołoży wszelkich starań, aby Stany Zjednoczone zwiększyły w Polsce swoją obecność wojskową - podkreśliła.

Exposé: Nie będziemy godzić się na łaskę i niełaskę zewnętrznych dostawców gazu

Sejm/x-news

Unia energetyczna

- Jednym z najważniejszych celów mojego rządu będzie dalsze wzmacnianie pozycji Polski w Unii Europejskiej - zapowiedziała w środę w exposé premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że Polska będzie wspierać budowę unii energetycznej i będzie się sprzeciwiać monopolistycznym praktykom na rynku gazu.
Zaznaczyła, że dzięki przewidywalnej i wiarygodnej polityce ostatnich lat, Polska wreszcie weszła do "europejskiej pierwszej ligi" i zaczęła odgrywać odpowiadającą jej potencjałowi i aspiracjom rolę.

Solidarność energetyczna
- Nasz kraj będzie zabiegać o to, by Unia Europejska wcieliła w życie ideę solidarności energetycznej. Dlatego też musimy aktywnie wspierać budowę unii energetycznej zaproponowanej przez mojego poprzednika, a dzisiaj popieranej przez zdecydowaną większość europejskich liderów - zapowiedziała Kopacz.
Podkreśliła, że nie można godzić się na to, by Polska i inne kraje regionu były skazane na łaskę i niełaskę zewnętrznych dostawców gazu, którzy uzależniają dostawy lub ceny surowca od bieżących celów politycznych. - Mój rząd będzie więc przekonywał Unię Europejską, by skutecznie doprowadzić do ukrócenia wszelkich monopolistycznych praktyk i manipulacji cenowych - powiedziała premier.

Inwestycje w polską armię

Ewa Kopacz zapowiedziała zwiększenie wydatków na obronę do 2 procent PKB. Jak zaznaczyła, zapewni to dodatkowe 800 mln złotych na nowoczesny sprzęt dla polskiego wojska.
Premier dodała, że od początku 2015 zapewnione będzie dodatkowe 39 mln złotych dla żołnierzy. Premiowane będzie przedłużenie okresu służby oficerów i podoficerów.

Ekonomista o expose: brak decyzji strategicznych

Premier narzuciła tempo

Premier Ewa Kopacz narzuciła dobre tempo i trzeba je będzie przez rok utrzymać - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz po expose szefowej rządu.
- Takie dobre tempo pani premier narzuciła i to dobre tempo trzeba przez rok utrzymać, bo czasu jest tyle, a nie więcej. Musimy każdy dzień, każdy tydzień, każdy miesiąc wykorzystać. Myślę, że to będzie bardzo intensywny rok - powiedział minister dziennikarzom w środę w Sejmie.
Dodał, że expose objęło bodaj wszystkie obszary zainteresowania - od bezpieczeństwa zewnętrznego przez spokój wewnętrzny, bezpieczeństwo rodziny, edukację po zdrowie.
- Szczególnie mnie cieszy ta deklaracja o Instytucie Geriatrii, o specjalizacjach, prezydenturach dla wszystkich absolwentów medycyny. Bardzo dobre expose - powiedział Kosiniak-Kamysz, który z wykształcenia jest lekarzem.

Ekonomista: W expose dużo poważnych zobowiązań. Życzymy powodzenia

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Ekonomiści czują niedosyt po expose

Premier wspomniała o kilku tematach gospodarczych najwięcej miejsca poświęcając planowanym uproszczeniom dla podatników.
Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki podkreśla jednak, że części ważnych informacji zabrakło - na przykład o wykorzystywaniu funduszy unijnych, co jest jednym z podstawowych zadań nie tylko obecnego rządu, ale też następnego.
Ewa Kopacz zapowiedziała ułatwienia dla podatników, w tym pomoc urzędników dla przedsiębiorców przez pierwsze 18 miesięcy prowadzenia firmy. Do tych obietnic Jarosław Janecki odnosi się sceptycznie, bo do tego potrzebna jest duża, wysoko wykwalifikowana kadra urzędników.
Ekonomista zastanawia się też nad tym, czy realna jest obietnica, że podatnik będzie mógł wszystkie swoje sprawy załatwić w jednym urzędzie. Premier zapowiedziała, że w centrum obsługi pracownik urzędu skarbowego obsłuży obywateli nie tylko w sprawach podatkowych, ale też dotyczących ZUSu, czy Służby Celnej.
Ekspert podkreśla, że propozycje Ewy Kopacz w zakresie gospodarki są kontynuacją tego, nad czym pracował rząd Donalda Tuska.

Priorytety dla rządu

Priorytetem dla rządu będzie budżet i wykorzystanie środków unijnych, bo tylko to może nakręcić koniunkturę gospodarczą - ocenił po expose Ewy Kopacz analityk Xelion Piotr Kuczyński. - Po drodze będą realizowane i nagłaśniane projekty dotyczące spraw społecznych - dodał.
- To expose pokrywało lata dużo dalsze niż 2015 r. i to stawia znak zapytania nad kwestią możliwości realizacji zapowiedzi - powiedział Kuczyński.
Według niego bardzo cenna jest zapowiedź nowej Ordynacji podatkowej, choć nie bardzo wierzy, by ona w 2015 roku powstała, zwłaszcza że jest to rok wyborczy i takie zmiany mogą być mało realne.
- Generalnie pani premier bardzo dużo mówiła o bezpieczeństwie i zaufaniu - słusznie, bo w obecnej sytuacji to dobry pomysł. Dużo było spojrzenia socjalnego, co też jest interesujące i w roku wyborczym konieczne. Dużo za mało zaś było na temat przyspieszenia procesu inwestycyjnego. Generalnie trójka z plusem - ocenił Kuczyński wystąpienie nowej premier.
Zauważył, że w expose nie było nic o inwestycjach rozwojowych i innowacyjności polskiej gospodarki. Według niego trudno też policzyć, ile kosztowałyby zapowiedzi Kopacz dotyczące spraw zabezpieczenia społecznego, bo założenia z większą perspektywą czasową są "nieco fantastyczne". - Zobaczymy, jak to się będzie przekładało na ustawy - dodał.

Zbyt mało radykalne zapowiedzi w exposé
- To za mało - uważają eksperci gospodarczy. W expose Ewy Kopacz zabrakło im zapowiedzi zdecydowanych zmian.
Główny ekonomista Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacy Morawski mówił w radiowej Jedynce, że w wystąpieniu premier były jedynie zwiastuny kosmetycznych zmian. W jego opinii, Ewa Kopacz zaproponowała kontynuację dotychczasowej polityki. To wizja naprawiania usterek - mówi. I porównuje to do pracy mechanika, a nie architekta, który mógłby zaproponować jak zbudować dom i go urządzić.
W opinii Morawskiego, z expose wynika, że Ewa Kopacz chce odpowiedzialnie poprowadzić politykę gospodarczą. Rok przed wyborami nie było w nim
kosztownych obietnic publicznych. "To sygnał odpowiedzialności za państwo." - uważa ekspert. Jego zdaniem, zabrakło natomiast zapowiedzi dużych zmian, choćby w służbie zdrowia.
Obietnice zmian w prawie podatkowym inny ekspert, ekonomista Andrzej Sadowski, ocenia jako zbyt mało radykalne. Jak mówił w Polskim Radiu 24, bez nich sytuacja polskich przedsiębiorców niewiele się poprawi. W jego opinii, konieczna jest radykalna zmiana, by polski przedsiębiorca mógł spokojnie płacić podatki i nie musiał zatrudniać do tego doradcę podatkowego czy kancelarię.
Zdaniem Andrzeja Sadowskiego, koncepcja zaufania do przedsiębiorców jest niewystarczająca. W jego opinii, rząd powinien raczej przywrócić wolność gospodarczą, likwidując 90 procent "niepotrzebnych" przepisów.
Zdaniem Sadowskiego, nowy rząd powinien też zająć się uproszczeniem podatków dla małych przedsiębiorców i przyjąć unijne rozwiązania rozliczania małych firm. Według niego, bardzo potrzebne są też przepisy powodujące zmniejszenie kosztów pracy.
Wystąpienie Ewy Kopacz trwało 45 minut.

IAR/PAP, abo