Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 23.10.2014

Janosikowe: Sejm uchwalił zmiany korzystne dla Mazowsza

Janosikowe będzie obliczane w sposób łagodniejszy dla Mazowsza - taki będzie skutek nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego uchwalonej w czwartek przez Sejm.
Marszałek Mazowsza Adam StruzikMarszałek Mazowsza Adam Struzikmazovia.pl
Posłuchaj
  • Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego z PSL-u o janosikowym: uchwalone przepisy są korzystne dla województw (IAR)
  • Piotr Zgorzelski o janosikowym: jest to jednoroczne rozwiązanie (IAR)
Czytaj także

Nowelizacja ogranicza wysokość wpłat do budżetu z tytułu janosikowego do 35 procent dochodów województw. Dochód ten będzie liczony z roku poprzedzającego rok bazowy, a nie sprzed 2 lat jak to jest do tej pory. Posłowie zdecydowali też, że górna granica dotacji z budżetu państwa dla samorządów, które straciłyby na nowych przepisach wyniesie 268 - a nie jak wstępnie chciał rząd - 150 milionów złotych. Pieniądze te samorządy będą mogły przeznaczyć nie tylko na budowę dróg lokalnych, ale również na inwestycje.

Za uchwaleniem zmian głosowało 289 posłów, 137 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Struzik: na zmianach nikt nie traci
- Dziękuję posłom za sprawne i wyjątkowo szybkie przeprowadzenie zmian. To dobre zmiany dla wszystkich samorządów, nikt bowiem nie traci - wskazał, cytowany w czwartkowym komunikacie, marszałek Mazowsza Adam Struzik.
- Cieszę się także z obietnicy pani premier Ewy Kopacz, że kompleksowe zmiany przepisów na kolejne lata mają być gotowe w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Będziemy monitorować ten proces i wspierać Ministerstwo Finansów naszymi analizami - dodał.
Wskazał ponadto, że Mazowsze, Inicjatywa "STOP Janosikowe", a także koalicja powiatów w dalszym ciągu będą monitorować działania MF oraz służyć merytorycznym wsparciem przy pracach nad nowymi przepisami.

Piotr Zgorzelski, przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego z PSL ocenił, że przyjęte rozwiązania są korzystne dla województw, bo z jednej strony płatnicy janosikowego zapłacą tyle, by móc wykonywać zadania własne. Z drugiej strony budżet państwa wspomoże te samorządy, które stracą część dochodów.

Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie

Nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego częściowo realizuje porozumienie zawarte przez rząd z władzami Mazowsza, największego płatnika daniny, którą bogatsze regiony płacą na rzecz biedniejszych. Przewiduje ono, że najpierw zostanie uchwalona ustawa incydentalna, obowiązująca przez rok. Natomiast do kwietnia przyszłego roku rząd przygotuje projekt ustawy systemowej, która będzie dotyczyła wszystkich szczebli samorządu, województw, powiatów i gmin. Ustalono również, że janosikowe nie przekroczy 25 procent dochodów, na co posłowie nie wrazili jednak zgody.
W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

Rafał Szczepański, Inicjatywa Stop Janosikowe o zmianie przepisów.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/PAP, awi