Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 12.11.2014

Jacek Męcina: rok 2014 przełomowy na rynku pracy

Październik był dziewiątym z rzędu miesiącem spadku bezrobocia w Polsce. Z szacunków resortu pracy wynika, że stopa bezrobocia spadła do 11,3 procent wobec 11,5 procent we wrześniu.
RekrutacjaRekrutacjaGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Wiceminister pracy Jacek Męcina o profilowaniu pomocy bezrobotnym (IAR)
  • Wiceminister pracy Jacek Męcina o formach pomocy osobom młodym (IAR)
  • Coraz lepiej na rynku pracy - relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
  • Rok 2014 był przełomowy na rynku pracy. Od początku roku bezrobocie zmniejszyło się o ponad 2 punkty procentowe – mówi Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej (Newseria)
Czytaj także

– Rok 2014 był przełomowy na rynku pracy. Od początku roku bezrobocie zmniejszyło się o ponad 2 punkty procentowe. W liczbach bezwzględnych to ponad 400 tys. bezrobotnych mniej – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Źródło: Newseria

Nie tylko spada bezrobocie, ale rosną też średnie płace w Polsce, choć wzrost jest niewielki.

– W 2014 roku ta dynamika wyniosła 3,4 proc. Spodziewamy się, że w 2015 roku ta tendencja będzie jeszcze bardziej wyraźna, bliższa 4 proc. Poprawia się sytuacja na rynku pracy, utrwala się pewna równowaga, zatem presja płacowa może będzie się nieco zwiększać – zaznacza wiceminister.

Polska ma szansę przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Nasz kraj ma dobrze wykształconą kadrę, która jest mobilna, zdolna nie tylko do podnoszenia kwalifikacji, lecz także do przekwalifikowania. W tym roku z Krajowego Funduszu Szkoleniowego przeznaczono na ten cel 40 mln zł. W przyszłym roku kwota ta ma być kilkukrotnie większa i wynosić 179 mln zł.

– Dostęp do kapitału ludzkiego w Polsce jest dość duży przy jednocześnie stosunkowo niskich płacach, które jednak mają tendencje wzrostową. Z punktu widzenia kapitału ludzkiego Polska jest jedną z atrakcyjniejszych destynacji w Europie do inwestowania – podkreśla Jacek Męcina.

Skutek reformy urzedów pracy?

Wiceminister pracy Jacek Męcina wyjaśnił, że do poprawy na rynku pracy znacząco przyczynia się rozpoczęta w maju reforma służb zatrudnienia.

Władysław Kosiniak-Kamysz o spadku bezrobocia >>>

Efekty przynosi między innymi profilowanie pomocy bezrobotnym. To nic innego jak tylko kilka pytań dotyczących kompetencji, kwalifikacji bezrobotnego, czyli zorientowanie się, jak taka osoba jest w stanie poradzić sobie na rynku pracy.

- W ten sposób można identyfikować osoby z problemami, oddalone od rynku pracy - tłumaczył minister Męcina.

Bon zatrudnieniowy, stażowy, na zasiedlenie

Jest też dużo możliwości pomocy osobom młodym. Furorę robi bon zatrudnieniowy i stażowy. Oznacza swego rodzaju "kopertę" wręczaną bezrobotnemu. Z tą kopertą może on zgłosić się do pracodawcy, którego sobie wybierze. Jeśli taki pracodawca zgodzi się zatrudnić taką osobę albo przyjąć ją na staż, otrzymuje dofinansowanie z urzędu pracy.

Ministerstwo pracy: bezrobocie spadło w październiku do 11,3 proc. >>>
Młode osoby mogą korzystać też z bonu na zasiedlenie. Jeśli podejmą zatrudnienie w odległości co najmniej 80 kilometrów od dotychczasowego miejsca zamieszkania, mogą dostać 7 tysięcy złotych.

Zapotrzebowanie na nowych pracowników w wielu branżach
Same urzędy pracy nic jednak nie wskórają, jeśli przedsiębiorcy nie czują potrzeby przyjmowania nowych ludzi. Z tym jednak źle nie jest. Jak wynika z danych najnowszego Licznika rynku infoPraca, w trzecim kwartale zapotrzebowanie na nowych pracowników odnotowało wiele branż.

Największy wzrost w liczbie ofert był w branży przemysłowej i w sektorze edukacji. Poprawiła się też sytuacja w budownictwie i zarządzaniu nieruchomościami. Nieznacznie więcej ofert pojawiło się też w pracy studenckiej i w ochronie.

GUS: Bezrobocie najniższe od 2010 roku

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

IAR/Newseria, awi

/