Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 18.11.2014

Pracownicy coraz tańsi, a podwyżek nadal brak

Koszty pracy spadają, a wzrost wynagrodzeń jest niewielki. Firmy mogłyby w bezpieczny sposób dawać podwyżki pracownikom, ale tego nie robią, bo po prostu nie są do tego zmuszone - pisze "Puls Biznesu".
PracaPracaEast News/Glow Images

Dziennik wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa mają ogromną, największą od wielu lat przestrzeń do podnoszenia płac. Jak się jednak okazuje, podwyżki wynagrodzeń są niewielkie albo nie ma ich w ogóle. Dlaczego? Jeden z ekspertów, cytowanych przez "Puls Biznesu" tłumaczy, że to efekt sytuacji panującej w gospodarce. Polskie firmy nie są zmuszone do podnoszenia płac, bo wciąż wysoka jest stopa bezrobocia.

Koszty pracy są najniższe od lat, co ma związek ze wzrostem wydajności, która rośnie szybciej niż wynagrodzenia dla zatrudnionych osób. Do wyprodukowania danej ilości dóbr i usług firmy muszą wynajmować coraz mniej pracowników. Skutek jest taki, że coraz mniejsza część obrotów trafia do załogi w formie płac, a coraz większa zostaje w kieszeni przedsiębiorcy. Tracą na tym głównie pracownicy.

Dla Polaków najważniejsza w pracy jest regularna pensja

Blisko 7 na 10 polskich pracowników średnich i dużych firm deklaruje, że jest zmotywowanych do pracy. Regularna pensja, podwyżka i premia to dla 78 procent z nich czynniki, które najbardziej motywują ich do pracy. Takie są wyniki badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych Homo Homini przeprowadzonego dla firmy Enxoo.
Okazuje się, że aspekty niematerialne, związane na przykład z możliwością rozwoju zawodowego i satysfakcją z pracy mają drugorzędne znaczenie. Tylko 8 procent pracowników dużych i średnich firm wskazało na awans oraz możliwość budowania autorytetu w miejscu zatrudniania jako warunki decydujące o ich motywacji do pracy.
Satysfakcja z wykonywanych obowiązków była istotna zaledwie dla 4 procent ankietowanych.
Robert Augustyniak z firmy Enxoo komentując wyniki badania mówi, że wciąż pracujemy głównie dla pieniędzy. Można to łączyć między innymi z niskimi wynagrodzeniami, co dotyczy sporej części Polaków.
Badanie zostało przeprowadzono w dniach 24-29 września tego roku na grupie 500 pracowników średnich i dużych firm.

IAR, abo