Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 02.12.2014

Kontrola skarbowa ponownie uderza w mafię paliwową

Kontrola skarbowa ponownie uderza w mafię paliwową; od poniedziałku na granicy polsko-litewskiej i od wtorku na granicy zachodniej intensywnie kontrolowane są cysterny wwożące paliwo - informuje MF. Cel to dalsze ograniczenie wyłudzeń podatku VAT.
Kontrola skarbowa ponownie uderza w mafię paliwowąflickr/ksgr

Akcja - według informacji resortu - prowadzona jest przez kontrolę skarbową we współpracy z Służbą Celną, Strażą Graniczną i Policją.
- Wzmożone działania zmierzają do dalszego ograniczenia wyłudzeń podatku VAT w obrocie paliwem i zatrzymania wykorzystywanego w tym celu mechanizmu "znikającego podatnika". "Znikający podatnik" pomimo wystawiania faktur i deklarowania należnego podatku VAT nie wpłaca go do budżetu, powodując wielomiliardowe straty Skarbu Państwa. W czasie prowadzonych kontroli ustala się faktycznych odbiorców przewożonych paliw, a następnie sprawdza się, czy należny od sprzedaży podatek VAT jest wpłacany przez firmy wprowadzające paliwo na polski rynek - wyjaśnia MF.
Fiskus kontroluje rynek paliw. Już wykrył oszustwa na kwotę 160 mln zł >>>
Według resortu poprzednie takie akcje, przeprowadzone w czerwcu oraz we wrześniu, "przyniosły bardzo dobre rezultaty". "Na 118 wszczętych kontroli - według szacunkowych danych - niezapłacony podatek VAT wyniósł 450 mln zł, na poczet którego zabezpieczono majątek o wartości prawie 90 mln zł" - podaje resort.
List ostrzegawczy skierowany do wszystkich podatników
MF przypomina też, że w połowie listopada na stronach internetowych Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Gospodarki ukazał się list ostrzegawczy skierowany do wszystkich podatników dokonujących obrotu paliwami o zagrożeniu oszustwami w zakresie podatku VAT zidentyfikowanymi w tej branży.
Chodzi przede wszystkim o unikanie zapłaty lub wyłudzanie nienależnego zwrotu VAT, ale w grę wchodzą też nadużycia związane z akcyzą, gromadzeniem zapasów obowiązkowych, czy realizacją tzw. Narodowego Celu Wskaźnikowego.
W liście wskazano, że przedsiębiorcy zajmujący się obrotem paliwami ciekłymi są szczególnie narażeni na oszustwa podatkowe związane z VAT, powinni zatem zachować szczególną ostrożność. Ministerstwo ostrzegło też, że mechanizm wyłudzenia może godzić w rzetelnych podatników. Mogą oni bowiem stracić prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów.
Ministerstwo prosi, by w przypadku zetknięcia się z podejrzanym procederem firmy niezwłoczne informowały o nim służby kontroli skarbowej, pisząc na adres kontrola.skarbowa@mf.gov.pl lub organy ścigania.
List ostrzegawczy pozytywnie oceniła Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, która w piśmie do szefa MF domagała się też kolejnych działań przeciwdziałających nadużyciom na rynku paliwowym, m.in. powołania koordynatora do walki z tym procederem na poziomie Rady Ministrów. Chce też uszczelnienia prawa dot. paliw.

PAP, awi