Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 17.12.2014

Czy będzie polska karta płatnicza?

Transakcje dokonywane kartami płatniczymi możemy autoryzować i rozliczać sami do takiego wniosku doszła Krajowa Izba Rozliczeniowa.

- Krajowa Izba Rozliczeniowa w połowie przyszłego roku chciałaby uruchomić krajowy system konkurencyjny dla firm Visa i MarterCard - mówi wiceprezes Izby Dariusz Marcjasz. - Krajowa Izba Rozliczeniowa rozlicza wszystkie płatności po między bankami. Tych płatności w Polsce w zeszłym roku było 1 miliard 600 milionów. Sprawdziliśmy jak jest na innych rynkach i czy krajowe izby rozliczeniowe w różnych krajach zajmują się tylko i wyłącznie tymi płatnościami, czy również rozliczają inne transakcje. Okazuje się, że to nie jest tak, że tylko zajmują się przelewami, ale również zajmują się rozliczeniami kart krajowych. Taki system mógłby otworzyć drogę do powstania polskiej karty płatniczej – uważa gość.

Potrzebni klienci

Aby tak się jednak stało muszą być spełnione pewne warunki. - Jak najwięcej banków musi przystąpić do projektu oraz jak najwięcej firm musi zainstalować nasze terminale płatnicze w sklepach. Podpisaliśmy już listy intencyjne w tej sprawie. Zainteresowanie jest bardzo duże – dodaje rozmówca.

Banki są zainteresowane

Na razie listy intencyjne z Izbą podpisało 6 banków. Jak mówi Paweł Mróz z Deutsche Banku krajowy system rozliczenia taksacji może być dla banków atrakcyjny. - Dla banków oczywiście to jest kolejny podmiot, który jest alternatywą dla obecnie istniejących systemów rozliczeń. Więc wprowadza on dodatkową konkurencję i może być alternatywą cenową dla podmiotów, które obecnie na rynku funkcjonują – uważa.

Wobec planowanej dalszej obniżki stawek interchange banki będą szukać oszczędności. - Jakiekolwiek zamiany w opłatach interchange sprawia, że banki chętniej patrzą na rożnych dostawców, różnych usług – uważa Dariusz Marcjasz.

Szybsza księgowość

Krajowy system mógłby także szybciej księgować transakcje kartami. Zdaniem Roberta Łaniewskiego prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego polski system rozliczeniowy byłby ciekawym rozwiązaniem. - 95-97 proc. transakcji kartami wydanymi przez polskie banki są wykonywane na terenie kraju. To oznaczam, że nie potrzebujemy systemów międzynarodowych – uważa specjalista.

K. Mózgowiec, abo