Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 23.01.2015

Imigranci coraz bardziej potrzebni polskiej gospodarce

Imigranci coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce, w którym chcą pracować, płacić podatki i rozpoczynać nowe życie. – Skala imigracji zarobkowej rośnie - mówiła w radiowej Jedynce Magdalena Sweklej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Imigranci coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce, w którym chcą pracować, płacić podatki i rozpoczynać nowe życieImigranci coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce, w którym chcą pracować, płacić podatki i rozpoczynać nowe życieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Skala imigracji zarobkowej do Polski rośnie. Dlaczego jest potrzebna i nie zagraża polskiej gospodarce, mówiła, mówiła w radiowej Jedynce Magdalena Sweklej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej./Sylwia Zadrożna /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/.
Czytaj także

Imigrantom sprzyja nie tylko dobra koniunktura w Polsce, dająca nadzieję na pracę,  ale i uproszczone procedury przy zatrudnianiu, wprowadzone przez Polskę.

Uproszczone procedury zatrudniania wobec pracowników ze Wschodu

Korzystają z niej obywatele Ukrainy, Armenii, Gruzji, Białorusi, Mołdawii i Rosji.

W wypadku obywateli z tych krajów wystarczy oświadczenie pracodawcy złożone w Powiatowym Urzędzie Pracy. Wtedy osoby takie mogą pracować do 6-ciu miesięcy w ciągu roku następującego po złożeniu oświadczenia.

Jeśli jednak pracodawca chciałby takich pracowników zatrzymać na dłużej, to musi się ubiegać o pozwolenie na pracę dla nich, ale też w uproszczonej formie.

Imigranci coraz bardziej potrzebni polskiej gospodarce

– Bardzo dobrze, że imigracja zarobkowa w Polsce rośnie, bo nasza gospodarka coraz dotkliwiej zaczyna odczuwać problemy związane ze starzejącym się społeczeństwem i emigracją Polaków – uważa specjalistka.

Jak podkreśla, mitem jest stwierdzenie, że obcokrajowcy zagrażają polskim pracownikom.

Imigrant coraz lepiej wykształcony

A innym mitem jest to, że obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski tylko do pracy sezonowej w rolnictwie czy budownictwie. Coraz częściej są to wysoko wykwalifikowani specjaliści.

Sylwia Zadrożna, jk