Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 31.01.2015

Rewolucyjne zmiany w szkolnictwie zawodowym

Ministerstwo Gospodarki zapowiada rewolucyjne zmiany w zakresie rozwoju szkolnictwa zawodowego. Z jego inicjatywy zawarte zostało porozumienie między Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Skarbu Państwa. Chodzi o lepszą współpracę nauki i biznesu.
Zdjęcie ilustracyjne.Zdjęcie ilustracyjne.East News/Glow Images
Posłuchaj
  • O rewolucji, jaka czeka szkolnictwo zawodowe, mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach, Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Porozumienie spowoduje dopasowanie tego, co młodzieży oferowane jest w szkołach, do tego, czego potrzebują przedsiębiorcy  - mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Potrzebna współpraca pomiędzy firmami a szkołami

Aby tak się jednak stało, firmy muszą ściśle współpracować ze szkołami.

- Chcemy namówić firmy, które otrzymują wsparcie rządowe, i z którymi mamy kontakt, do rozszerzenia współpracy właśnie o ofertę dla młodzieży – wyjaśnia Ilona Antoniszyn-Klik.

Miliard złotych na ten cel

Na ten program są też przeznaczone niemałe pieniądze, dodaje wiceminister.
- Mamy miliard złotych, który w najbliższych latach zostanie przeznaczony tylko i wyłącznie na edukację zawodową, techniczną, bliską przedsiębiorcy. Te pieniądze, będące środkami unijnymi, są rozdysponowane przez ministra edukacji, ministra infrastruktury i rozwoju, są rekomendacje ministra gospodarki. Najważniejsi są jednak regionalni partnerzy, tzn. marszałkowie. W ramach tych pieniędzy będą tworzone systemy łączenia się szkół i przedsiębiorstw – mówi wiceminister.
Specjalne strefy ekonomiczne już zadeklarowały ponad 4 tysiące miejsc praktyk dla uczniów, którzy pojawią się w szkołach zawodowych - a to dopiero początek współpracy biznesu i edukacji.

Justyna Golonko, awi

/