Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Przerwa 23.02.2015

"Pokolenie Y": ciężko pracujący ludzie

Tzw. "pokolenie Y", czyli ludzie wychowani w latach 80. stali się w ostatnich latach tematem wielu badań. Powód? Na Zachodzie zarzuca im się egoizm, u nas bardzo często pojawia się zarzut braku określonego celu w życiu.
Pokolenie Y: ciężko pracujący ludzieGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Jakie jest polskie "pokolenie Y"? By odpowiedzieć na to pytanie firma Hays przygotowała raport "Pokolenie Y, a świat pracy". - Nasze badanie jest z 13 krajów i okazuje się, że młodzi Polacy są bardzo podobni do swoich rówieśników - mówi Piotr Kaczmarski z Hays. /Elżbieta Mamos-Gawryś, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Jakie jest polskie "pokolenie Y"? By odpowiedzieć na to pytanie firma Hays przygotowała raport "Pokolenie Y, a świat pracy". - Nasze badanie jest z 13 krajów i okazuje się, że młodzi Polacy są bardzo podobni do swoich rówieśników. Choć są różnice, które charakteryzują polskie "pokolenie Y" - mówi Piotr Kaczmarski z Hays.

Jakie jest "pokolenie Y"
Jak jest najbardziej charakterystyczna cecha polskiego "pokolenia Y". - Polscy przedstawiciele "pokolenia Y" to ludzie ciężko pracujący. To osoby, które mają za sobą 2-3 letnie doświadczenie w pracy. Bardzo wielu z nich zaczyna pracę jeszcze na studiach - twierdzi.

Priorytet: własna firma

Z pracą etatową jest u nas ciężko. - Ich aspiracją i koniecznością jest prowadzenie działalności gospodarczej. Wyróżnia ich chęć posiadania własnej firmy. To dla nich synonim sukcesu. To dobrzy , lojalni pracownicy pod warunkiem, że czują się docenieni. Z naszego badania wynika przede wszystkim, że głównym motywatorem młodych ludzi są zarobki - dodaje.
W badaniu udział wzięło 100 osób z "pokolenia Y" z Polski, a ich postawy porównywano z postawami i wypowiedziami rówieśników z 13 innych krajów świata.

Elżbieta Mamos-Gawryś, mp