Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 25.02.2015

InPost i Poczta Polska powalczą o najważniejszą usługę pocztową w Polsce. Kto ma przewagę

Pod koniec ubiegłego roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. To najważniejszy przetarg dotyczący usług pocztowych w Polsce. Dlaczego i kto ma jakie przewagi, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Wiesław Klimaszewski, v-ce prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.
Posłuchaj
  • Dlaczego konkurs na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych preferuje Pocztę Polską, mówi w Polskim Radiu 24 Wiesław Klimaszewski, v-ce prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jak  podkreśla Klimaszewski, ta kategoria usług pocztowych ma najwyższą rangę nie tylko dla obywateli ale również dla funkcjonowania państwa. Nie potrzeba dodawać, że ten, kto wygra ten przetarg, na długie lata zachowuje swoją dominację na rynku.

Wolny rynek pocztowy pełen barier

─ W Polsce jest zarejestrowanych 250 operatorów z czego działalność prowadzi ok. 150 z nich – mówi Wiesław Klimaszewski. Według jego oceny, ci, którzy mimo rejestracji, nie prowadza działalności, czekają na lepsze czasy.

Tłumaczy, że chodzi o prawdziwe uwolnienie rynku pocztowego, które, mimo, że obowiązuje formalnie od 2013 r. to nadal jest pełne barier, dzięki zapisom ustawowym dającym przewagę operatorowi wyznaczonemu nad konkurencją. Wśród nich wymienia art. 15, który wyznacza monopol Poczcie Polskiej na dostarczanie przekazów rentowych i emerytalnych. ─ Takiego zapisu wcześniej nie było – mówi Klimaszewski.

Jest też artykuł 17 mówiący, że tylko potwierdzenie przesyłki w placówce operatora wyznaczonego, czytaj na Poczcie Polskiej,  ma moc potwierdzenia urzędowego.

O przewadze Poczty Polskiej, jako operatora wyznaczonego świadczy też skala usług realizowanych przez państwowego operatora i InPost. ─ Poczta dostarcza dziennie 7-8 mln przesyłek dziennie, InPost – ok. 1,3 mln –wylicza Klimaszewski.

Do przetargu można zgłaszać się do 14 kwietnia. Klimaszewski uważa, że dzisiaj oprócz Poczty Polskiej do konkursu może się zgłosić tylko jeden operator niepubliczny: - To InPost, który to rozważa – mówi ekspert

Przetarg preferuje Pocztę Polską
Jak zaznacza ekspert, konkurs jest napisany tak, że szanse na wygraną operatora prywatnego są znikome. ─ Nie ma prawa wygrać tego konkursu nikt, poza Pocztą Polską – uważa.  I wyjaśnia, że ustalono pięć kryteriów, każde z nich ma z kolei następne podkryteria i punktowany jest obecny potencjał operatora. A ten wskazuje na Pocztę Polską,  dysponująca 25 tysiącami listonoszy i kilkoma tysiącami placówek.
A to - zdaniem Wiesława Klimaszewskiego, w znacznym stopniu ogranicza szanse prywatnego operatora na wygraną.

Zainteresowani operatorzy mogą składać swoje oferty w siedzibie UKE do dnia 14 kwietnia 2015 r.
Następnie zbada je i oceni Komisja Konkursowa powołana przez Prezesa Urzędu.

Dominik Olędzki, jk