Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Przerwa 13.04.2015

Rynek pracy: rośnie popularność pracy zdalnej

- Każdy z nas kiedyś myślał o pracy zdalnej. By obudzić się i zamiast biec do biura, spokojnie wypić kawę i usiąść do komputera. Praca zdalna jest wygodna, oszczędza czas i pieniądze - mówi Urszula Mikulska, lider rekrutacji IT w firmie Experis Manpower Group.
Praca zdalna to jedną z motywacji pracowników ITPraca zdalna to jedną z motywacji pracowników IT Pixabay
Posłuchaj
  • Praca zdalna to ułatwienie dla firm i pracowników. - Pracodawca oszczędza choćby na powierzchni biurowej i sprzęcie -mówi Urszula Mikulska. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Jej zdaniem praca zdalna to jedna z motywacji pracowników branży IT. -  Można łatwiej skoordynować swoje życie. Szczególnie, gdy ma się już rodzinę i dzieci, wtedy łatwiej to wszystko pogodzić - mówi gość Polskiego Radia 24.
Oszczędzić może także pracodawca. - Choćby na powierzchni biurowej czy sprzęcie. Oszczędności na jednym pracowniku mogą dochodzić do kilkuset złotych miesięcznie - dodaje Urszula Mikulska.
Według niej w branży IT są firmy, w których całkowicie pracuje się zdalnie. To przedsiębiorstwa, które poszukują pracowników z innych krajów. Na tej zasadzie działa kilka dużych, globalnych firm. Coraz więcej firm udostępnia także pracę zdalną w części. - Bardzo często to bardzo duży atut, jeśli firma pozwała w jakimś wymiarze (np. raz w tygodniu) na pracę zdalną - twierdzi.

- Są także firmy, które nie godzą się na taki rodzaj "benefitu". Z tego względu, że pracownicy operują na różnych danych wrażliwych. Przy niektórych organizacjach praca zdalna nie wchodzi w grę. Firmy nie chcą, żeby jakieś dane przez przypadek wyciekły. Chodzi tu przede wszystkim o banki i instytucje finansowe. Tu rzadziej spotyka się możliwość pracy zdalnej - podsumowuje.

Dominik Olędzki/mp