Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 12.05.2015

Referendum ws. podatków? "To nie ma sensu, znamy odpowiedź"

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział ogłoszenie ogólnopolskiego referendum dotyczącego jednomandatowych okręgów wyborczych, a także zmian systemu finansowania partii politycznych z budżetu państwa i zmian w systemie podatkowym.
Posłuchaj
  • O propozycji prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. referendum w Po pierwsze ekonomia radiowej Jedynki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Chodzi o rozstrzyganie wątpliwości w rozliczeniu z urzędami skarbowymi na korzyść podatnika.

Znamy odpowiedź na pytanie

Taka zasada w Ordynacji jest potrzebna, ale zdaniem konstytucjonalisty prof. Marka Chmaja w tej sprawie nie potrzebne jest referendum. - Pytania o podatki mają sens, ale w takiej sytuacji, gdy my możemy coś zadecydować. Kiedy możemy wskazać kierunek. Ta to pytanie, które chce nam zadać prezydent z góry znamy już odpowiedź. Poza tym pytamy o podatki kogoś, kto ma je płacić. Jeśli zaproponuje się nam zmniejszenie podatków to zagłosujemy zapewne „za”. Trudno nie przewidzieć reakcji elektoratu – uważa gość.

Decydować powinni posłowie

Zgadza się z tym Jeremi Mordasewicz, z Konfederacji Lewiatan, jak mówi w tej sprawie powinni zadecydować posłowie, a nie obywatele. - Jeżeli mamy odczynienia z różnego rodzaju wątpliwościami, to konsekwencje nie powinny obciążać obywatela i w tym całkowicie zgadzam się z prezydentem Komorowskim. Nie widzę natomiast potrzeby organizowania w tej sprawie referendum. Posłowie, którzy stanowią prawo powinni uderzyć się we własne piersi i powiedzieć: "skoro to my stanowimy prawo, to jeżeli ono jest niejasne dla obywateli to konsekwencje powinny spadać na nas, a nie na obywateli" – podkreśla rozmówca.

Dlatego zdaniem Jeremiego Mordasewicza spraw podatkowych nie powinni rozstrzygać sami obywatele. - Jeżeli z badań wynika, że 2/3 Polaków chce jednocześnie zwiększenia świadczeń socjalnych, takich jak emerytury, renty, wydatki na zdrowie i jednocześnie obniżenia podatków, co jest przecież oczywiście niemożliwe, to organizowanie referendum nie ma sensu. Jeżeli się kogoś zapytamy: czy chcesz mieć wyższą emeryturę, to odpowie: tak. Każdy chce mieć lepszą opiekę zdrowotną. Ale jeśli zapytamy się, czy chce płacić niższe podatki – oczywiście, że chce płacić niższe podatki – dodaje.

O podatki w referendum pyta się bardzo rzadko

Rzeczywiście bardzo rzadko w świecie referenda dotyczą systemu podatkowego dodaje profesor Marek Chmaj. – System podatkowy jako taki jest bardzo rzadko przedmiotem referendum. Pamiętajmy, że płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jeśli ktoś natomiast chce zmienić system podatkowy z progresywnego na liniowy to zdarzają się takie referenda – wyjaśnia ekspert.

I tak szwajcarzy w ubiegłym roku w referendum decydowali w zakresie zniesienia ulgi podatkowej dla zamożnych cudzoziemców. Przeciwnicy tej inicjatywy wskazywali, że mogłoby to spowodować ucieczkę milionerów i w konsekwencji nastąpiłby spadek wpływów z tytułu podatków.

Justyna Golonko, abo