Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 13.05.2015

Operator drona może zarobić nawet 2 tys. zł dziennie. Ale do pracy potrzebne jest prawo jazdy

Operator drona może zarobić nawet 2 tysiące złotych dziennie. Nic więc dziwnego, że chętnych do tej pracy jest wielu. Zgodnie jednak z prawem lotniczym osoby, które chcą zarabiać na dronach, muszą zdać egzamin organizowany w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i uzyskać odpowiedni certyfikat. W konsekwencji powstają firmy, które przygotowują do takich egzaminów.
Posłuchaj
  • O szkoleniach operatorów dronów mówił w radiowej Jedynce gość audycji Po pierwsze ekonomia: Jakub Śledziowski z Akademii Latania /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Najczęściej na te szkolenia zgłaszają się osoby zajmujące się fotografią, filmowaniem, geodezją, rolnictwem i energetyką. Dużo osób wpada na pomysł, aby założyć własną firmę i chce właśnie świadczyć usługi wideo, ale z powietrza - opowiada Jakub Śledziowski z Akademii Latania, jednej z firm organizujących szkolenia dla operatorów dronów, która powstała w szczecińskim Technoparku Pomerania. Dzisiaj firmy takie mają jeszcze potencjał, bo jest ich stosunkowo mało, a i zapotrzebowanie na takie nowoczesne usługi także rośnie.

Jak wygląda szkolenie?

Szkolenie dla operatorów dronów składa się z 2 części, teoretycznej i praktycznej, tak jak przy kursach na prawo jazdy. Przyszli operatorzy dronów uczą się ich budowy, poznają zasady bezpiecznego latania, pierwszej pomocy i prawa lotniczego. Muszą bowiem wiedzieć, gdzie można latać, a gdzie nie, kto zarządza przestrzenią powietrzną, gdzie i kogo pytać o zgodę na lot - wyjaśnia Jakub Śledziowski.

Ćwiczenia na symulatorach

Potem nadchodzi czas praktyki, ale zanim uczestnicy zaczną latać na prawdziwym sprzęcie, to ćwiczą na symulatorach. Drony to nie jest tania zabawka, najtańsze kosztują kilkanaście tysięcy złotych i szkoda byłoby ten sprzęt przypadkiem zniszczyć - dodaje pomysłodawca Akademii Latania ze Szczecina. Dopiero potem pod okiem instruktora wykonywane są manewry na prawdziwych maszynach.

Na razie szkolenia dla operatorów dronów są dobrowolne, ale prawo ma się zmienić i za jakiś czas szkolenia te mają być obowiązkowe, a przeprowadzać je będą certyfikowane ośrodki. Zdaniem Jakuba Śledziowskiego warto już dzisiaj ze szkoleń korzystać, aby po pierwsze spokojnie podchodzić do egzaminów w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, a po drugie, aby latać bezpiecznie.

Sylwia Zadrożna