Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 30.05.2015

GUS: wzrost PKB o 3,6 proc. rdr w I kw. 2015 r. Szczurek: Polska jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE

W I kw. 2015 r. PKB wzrósł realnie o 3,6 proc. wobec I kw. 2014 r., co oznacza poprawę dynamiki realnej o 0,1 pkt proc. w porównaniu do szybkiego szacunku GUS, opublikowanego w połowie maja br. - poinformował w piątek GUS.
Posłuchaj
  • Z tak zwanego szybkiego szacunku PKB, który GUS opublikował w połowie maja, wynikało, że nasza gospodarka w porównaniu z tym samym czasem 2014 roku wzrosła o 3,5 procent - relacja Krystyny Prostak (IAR)
  • Paweł Cymcyk z ING TFI: trzy silniki, na których jedzie polska gospodarka to konsumpcja, inwestycje i eksport (IAR)
  • Paweł Cymcyk: kolejne kwartały tego roku też wypadną umiarkowanie dobrze (IAR)
  • Wiceprezes Urzędu Halina Dmochowska: dzisiejsze dane wskazują, że polska gospodarka rozwija się stabilnie (IAR)
  • Wiceprezes Urzędu Halina Dmochowska: 2. pozycja Polski wśród krajów Unii Europejskiej, które opublikowały szacunki PKB w I kwartale (IAR)
  • Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz: polska gospodarka będzie jeszcze przyspieszać (IAR)
  • Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek: na wzrost gospodarczy złożyły się między innymi wysokie inwestycje i eksport (IAR)
  • Monika Kurtek: wzrost PKB w całym 2015 roku wyniesie co najmniej 3,6, a może nawet 3,8 procent (IAR)
Czytaj także

Z danych GUS wynika, że PKB w I kw. 2015 r. wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 1 proc. wobec poprzedniego kwartału i był wyższy o 3,5 proc. niż przed rokiem.

- Dzisiejsze dane wskazują, że polska gospodarka rozwija się stabilnie - ocenia wiceprezes Urzędu Halina Dmochowska.

Na tle innych krajów Unii Europejskiej, które opublikowały szacunki PKB w I kwartale, wypadamy dobrze. Zajmujemy 2. pozycję, po Rumunii, na 3. miejscu są Węgry.

GUS poinformował ponadto, że w I kw. 2015 r. popyt inwestycyjny wzrósł o 11,4 proc. rok do roku, a popyt krajowy wzrósł o 2,6 proc. rok do roku. Wzrost popytu krajowego - jak podkreślił GUS - był jednak wolniejszy od tego w czwartym kwartale 2014 r. "Wpłynął na to niewielki spadek akumulacji oraz niższy niż w czwartym kwartale ubiegłego roku wzrost spożycia ogółem, który wyniósł 3,1 proc. wobec 3,8 proc. W takim samym tempie (3,1 proc.) rosło spożycie w sektorze gospodarstw domowych" - napisano w informacji.

Minister Szczurek: Polska w czołówce

- Wstępne dane (flesh estimate) dotyczące PKB w UE pokazały, że PKB w UE zwiększył się o 0,4 proc. (kdk, wyrównane sezonowo), tj. tyle ile kwartał wcześniej, a w strefie euro o 0,4 proc., wobec 0,3 proc. w IV kwartale ubiegłego roku. Dane były zgodne z ostatnimi prognozami Komisji Europejskiej. Na 25 krajów, dla których dostępne są dane, spadek PKB (...) zanotowały cztery; Estonia, Litwa, Grecja oraz Finlandia - w tych dwóch ostatnich przypadkach był to drugi spadek z rzędu - napisał minister finansów Mateusz Szczurek w komentarzu do danych GUS.

- W grupie tych 25 krajów, dla której dostępne są dane, Polska jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek UE. W I kwartale - jeżeli do porównań przyjmiemy roczną dynamikę obliczoną na danych wyrównanych sezonowo - Polska osiągnęła trzecie, po Rumunii (4,2 proc.) i Czechach (4,2 proc.), tempo wzrostu - podkreślił.

Minister zaznaczył, że w I kw. 2015 r. PKB zwiększył się o 1 proc. (kdk, wyrównany sezonowo), wobec 0,8 proc. zanotowanych kwartał wcześniej. W efekcie poziom PKB (wyrównany sezonowo) był o 3,5 proc. wyższy niż przed rokiem.

- Śledzone z uwagą przez opinię publiczną roczne tempo wzrostu - obliczone na szeregu niewyrównanym sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) - wyniosło 3,6 proc. Dane były lepsze od pierwszego szacunku sprzed dwóch tygodni o 0,1 pkt proc. - napisał szef resortu finansów.

Zwrócił uwagę, że z analizy tendencji poszczególnych składowych PKB wynika, iż w I kw. tego roku nastąpiło przyspieszenie tempa wzrostu (kdk, wyrównane sezonowo) nakładów inwestycyjnych jak i spożycia w sektorze gospodarstw domowych.

- Inwestycje znajdują się na ścieżce wysokiego wzrostu - podobnie jak PKB - już od II kw. 2013, a konsumpcja indywidualna od IV kwartału 2013 r. Wysokie tempo wzrostu w I kwartale 2015 w tym ujęciu utrzymał również eksport - dodał.

"Do wzrostu PKB przyczynił się popyt krajowy"

Zdaniem ministra do wzrostu PKB (w ujęciu rocznym, w cenach roku poprzedniego) przyczynił się popyt krajowy, w głównej mierze za sprawą spożycia w sektorze gospodarstw domowych i inwestycji.

Zwrócił uwagę, że roczna dynamika popytu krajowego była jednak wyraźnie niższa niż w poszczególnych kwartałach ubiegłego roku, za sprawą znacząco ujemnej kontrybucji zapasów (aż 1,5 pkt proc.).

Podkreślił jednak, że dodatni wkład we wzrost PKB - po raz pierwszy od trzech kwartałów - miał eksport netto. Natomiast poziom spożycia w sektorze gospodarstw domowych był o 3,1 proc., a inwestycji aż o 11,4 proc. wyższy niż przed rokiem.

"Polska gospodarka będzie jeszcze przyspieszać"

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz prognozuje, że polska gospodarka będzie jeszcze przyspieszać i tempo wzrostu zbliży się do poziomu 4 procent w ujęciu rocznym.

Według głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek ostateczny szacunek PKB w pierwszych trzech miesiącach br. potwierdził przyspieszenie tempa wzrostu polskiej gospodarki w tym okresie. - Skala przyspieszenia okazała się nawet nieco wyższa od pierwotnych wyliczeń. Bardzo przyzwoita okazała się również struktura wzrostu PKB. Zgodnie z przewidywaniami nieco szybciej niż w czwartym kwartale poprzedniego roku rosła konsumpcja gospodarstw domowych, przyspieszyły również inwestycje, przy czym w tym przypadku skala przyspieszenia była wręcz imponująca - zaznaczyła Kurtek. Zwróciła uwagę, że inwestycje rosły w dwucyfrowym tempie i po raz pierwszy od czterech kwartałów pozytywny okazał się wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy. Było to możliwe - jej zdaniem - głównie dzięki przyspieszeniu eksportu i to pomimo nadal obowiązującego rosyjskiego embarga, nałożonego w ubiegłym roku, na polską żywność.

- Spory negatywny wkład we wzrost gospodarczy zanotowano po stronie zapasów, ale paradoksalnie jest to pozytywna informacja. Zapasy bowiem będą prawdopodobnie przez firmy odbudowywane w kolejnych miesiącach i tym samym ich wpływ na PKB będzie w kolejnych kwartałach dodatni - oceniła główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Kurtek szacuje, że w drugim kwartale br. tempo wzrostu gospodarczego będzie prawdopodobnie zbliżone do tego w pierwszym kwartale. - W drugiej połowie roku, kiedy wyraźniejszego charakteru nabierze ożywienie w strefie euro i jednocześnie rozkręci się karuzela z nowymi środkami unijnymi, ma szansę osiągnąć 4 proc. rok do roku lub nawet powyżej. W całym 2015 r. dynamika PKB tym samym przekroczy 3,6 proc. i bardzo prawdopodobne wydaje się, że osiągnie 3,8 proc. - podkreśliła.

Dobre perspektywy dla kolejnych kwartałów

Piątkowe dane GUS dotyczące PKB - w ocenie głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasza Kaczora - potwierdzają dobre perspektywy dla kolejnych kwartałów. - Głównym paliwem gospodarki były w pierwszych miesiącach roku inwestycje, których dynamika wyniosła aż 11,4 proc. rok do roku. Oznacza to, że firmy dostrzegają, że obecne moce wytwórcze mogą już wkrótce nie wystarczyć do zaspokojenia rosnącego popytu - zaznaczył.

Główny ekonomista BGK zauważył ponadto, że konsumpcja prywatna rosła w tempie nieco wyższym od tego z poprzedniego kwartału. - Konsekwentna poprawa sytuacji na rynku pracy plus niska inflacja zwiększająca siłę nabywczą wynagrodzeń są tego kluczowymi przyczynami i pozwalają mieć oczekiwania na przyspieszenie w dalszej części roku - ocenił.

Czytaj dalej
pieniądze wzrost wykres 1200.jpg
GUS: PKB wzrósł w I kwartale 2015 roku o 3,5 proc. rdr

Szybki szacunek też był lepszy od prognoz

Według wstępnego odczytu PKB w I kwartale br. zwiększył się on o 3,5 proc. rok do roku, a więc o 0,2 pkt proc. mocniej niż w IV kwartale 2014 r. Począwszy od stycznia 2015 r., eksport ponownie zaczął rosnąć szybciej od importu. W lutym i marcu dynamika wzrostu sprzedaży na rynkach zagranicznych była nawet dwucyfrowa (odpowiednio 10,8 proc. oraz 13,7 proc. rok do roku), podczas gdy wzrost importu wyniósł odpowiednio 3,8 proc. oraz 9,8 proc. W całym I kw. wartość eksportu liczona w złotych wyniosła 181,3 mld (wzrost o 7,7 proc.), zaś importu – 172,5 mld zł (wzrost o 1,4 proc.).

Obok pozytywnego wkładu eksportu netto (czyli różnicy między eksportem a importem), silnym motorem wzrostu gospodarczego w I kwartale br. była także konsumpcja prywatna. Rosnący popyt ze strony gospodarstw domowych to przede wszystkim efekt dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy. Według danych GUS w kwietniu stopa bezrobocia rejestrowego wyniosła 11,2 proc. wobec 11,7 proc. w marcu. Relatywnie szybko rosły również wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – w kwietniu zwiększyły się o 3,7 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy zatrudnienie wzrosło o 1,1 proc.

Z prognoz ekonomistów wynika, że w następnych kwartałach polska gospodarka będzie rozwijała się w solidnym tempie ponad 3 proc. w ujęciu rocznym. Analitycy różnią się jednak w kwestii wpływu wyników wyborów na gospodarkę, co dotyczy zwłaszcza możliwości realizacji obietnic wyborczych, oraz zmian w składzie Rady Polityki Pieniężnej. Z drugiej strony, czynnikiem łagodzącym zwiększoną niepewność polityczną będzie ożywienie w strefie euro, które poprzez eksport powinno pozytywnie oddziaływać na inwestycje i konsumpcję w Polsce.

Marcin Mróz (Copernicus): dobry odczyt PKB za I kwartał nie oznacza, że w kolejnych kwartałach gospodarka przyspieszy.

Źródło: Newseria

IAR/PAP/Newseria, awi