Logo Polskiego Radia
Jedynka
Filip Kołodziej 26.08.2015

Banki grożą "krokami prawnymi" ws. ustawy o frankowiczach

Zagraniczni właściciele BPH i mBanku zapowiadają podjęcie kroków prawnych i domaganie się odszkodowań, jeśli ustawa o kredytach walutowych wejdzie w życie. W czwartek projektem przepisów zajmie się senacka komisja budżetu i finansów publicznych.
Posłuchaj
  • O uwagach dotyczących projektu ustawy o frankowiczach, w radiowej Jedynce, mówił Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Według zapowiedzi, z projektu ma zniknąć kontrowersyjny zapis o obciążeniu banków 90-cioma procentami kosztów przewalutowania. W zamian, ma być przywrócona pierwotna wersja, czyli równy podział kosztów restrukturyzacji między klientem a bankiem.

Związek Banków Polskich apeluje jednak o dalsze zmiany w ustawie, m.in. o zmniejszenie powierzchni lokali, która kwalifikowałaby się do restrukturyzacji kredytu.

- Przeciętna wielkość mieszkania, na które zaciągano kredyty wahała się od 40 do 50 metrów kwadratowych. Podzielamy taką opinię, że można postawić barierę 75 m2. Ale nie ma powodu, aby bardzo zasadniczo odchodzić od polityki mieszkaniowej i te wielkości zwiększać do 100, czy w przypadku domu mieszkalnego 150 m2 powierzchni. W związku z tym, będziemy proponowali ograniczenie w tym zakresie i zharmonizowanie tych rozwiązań z ustawą Mieszkania dla Młodych, czy Rodzina na Swoim – tłumaczy Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz.

Przewalutowanie kredytów przy asekuracji NBP

- W procesie ewentualnego przewalutowania mniejszej, czy większej ilości walut, konieczne jest zaangażowanie Narodowego Banku Polskiego w ten proces, aby nie zdestabilizować polskiego rynku walutowego – dodaje.

Inna propozycja zakłada, ze wsparcie byłoby kierowane wyłącznie do osób, których średni miesięczny dochód jest niższy niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłaszane przez GUS.

Karolina Mózgowiec, fko