Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Filip Kołodziej 26.08.2015

Maciej Jędrzejak, Saxo Bank Polska: nerwowe szukanie równowagi

Na prawie wszystkich rynkach trwa poszukiwanie choćby krótkoterminowego poziomu równowagi cenowej. Na razie niemal nigdzie się to nie udaje i nic nie wskazuje na to, by dynamika tego procesu miała się zmniejszyć. Inwestorzy na impulsy reagują przesadnie.

Przykłady widać było we wtorek na każdym kroku. Indeksy nowojorskiej giełdy zaczynały dzień zwyżkami, sięgającymi 3 proc., a kończyły przekraczającym 1 proc. spadkiem. Notowania amerykańskiej ropy poszły w górę o ponad 4 proc. po informacji o dużym spadku zapasów surowca. Zakres zmienności kursu euro do dolara, po poniedziałkowych wahaniach od 1,137 do ponad 1,17 dolara, wciąż przekraczał 2 centy. Do tego dołączyły obligacje. Rentowność niemieckich bundów w ciągu dnia skoczyła z 0,59 do 0,76 proc., czyli o prawie jedną trzecią. O ponad 0,1 punktu procentowego rosła rentowność amerykańskich papierów dziesięcioletnich.

O wychwyceniu jakiejkolwiek tendencji, czy prawidłowości trudno w takich warunkach mówić. Zmienność tylko częściowo można tłumaczyć decyzją chińskiego banku centralnego o obniżeniu stóp procentowych. Nie należy się raczej spodziewać, że sytuacja wyklaruje się po publikacji danych makroekonomicznych. Te o większym ciężarze gatunkowym pojawią się w czwartek (zweryfikowane dane o dynamice amerykańskiej gospodarki) i piątek (PKB Wielkiej Brytanii i inflacja w Niemczech). Uwagę bardziej zwracać będą wypowiedzi przedstawicieli władz monetarnych. Vitor Constancio już we wtorek zadeklarował, że EBC może zareagować na zagrożenie deflacją. Dziś głos zabiorą Peter Praet z EBC i William Dudley z Fed. Ważnych sygnałów można się spodziewać po rozpoczynającym się w czwartek sympozjum w Jackson Hole.

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska