Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 16.09.2015

Elektrośmieci: nowe przepisy wyeliminują z rynku patologie?

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, która ma wyeliminować patologie związane z wystawianiem dokumentów potwierdzających odzysk lub recykling przez firmy. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.
Posłuchaj
  • O nowych przepisach dotyczących elektroodpadów mówił w Polskim Radiu 24 gość audycji Wydarzenia dnia w gospodarce: Wojciech Konecki ze Związku Pracodawców AGD CECED Polska (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

O tym, jak duży istniał problem z tego typu nielegalną działalnością, mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Konecki ze Związku Pracodawców AGD CECED Polska.

- Szara strefa według naszych obliczeń stanowiła prawie 60 proc. ogólnego przerobu złomu elektrycznego. Niestety handel kwitami stał się wręcz symptomatyczny dla tej branży. Mieliśmy nieprawidłowości na wszystkich poziomach zbierania, przetwarzania i odzysku – podkreślał gość Polskiego Radia 24.

Rewolucji nie będzie?

Sposobem na walkę z szarą strefą ma być właśnie nowelizacja ustawy o elektrośmieciach. Jak zaznaczył jednak Wojciech Konecki, nie należy spodziewać się rewolucji.

- Nie można jednak powiedzieć, że zmian nie będzie. Producenci już teraz nie będą mogli oddawać pełnej odpowiedzialności za przetworzony sprzęt na organizacje odzysku, tylko będą musieli uważać komu i jaki serwis powierzają. Będą wprowadzone również dodatkowe audyty, zostaną podwyższone standardy. Nie będzie można już oddawać niekompletnego sprzętu do punktów złomiarskich – wymieniał zmiany Wojciech Konecki.

Szara strefa będzie jeszcze większa?

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył jednocześnie, że istnieje ryzyko, że w przypadku niektórych produktów szara strefa, w wyniku nowelizacji ustawy, zamiast się zmniejszać, zacznie się powiększać.

- Są np. kineskopy telewizyjne czy świetlówki, których przetworzenie jest bardzo kosztowne. To jest więc taki „gorący kartofel”, który jest przerzucany z miejsca na miejsce. Jest więc ryzyko, że tutaj mogą być standardy nieprzetwarzane i sprzęt może trafiać w nieodpowiednie miejsca – mówił Wojciech Konecki.

Jak jednocześnie podkreślił, nowelizacja przepisów przewiduje jednak wysokie kary za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących właściwego postępowania z elektrośmieciami, co również może przyczynić się do ukrócenia patologii.

- Należy to uznać za duży plus tej ustawy – przyznał gość Polskiego Radia 24.

Z korzyścią dla klientów

Na zmianie przepisów zyskać powinni również klienci. Łatwiejsze będzie bowiem pozbycie się elektroodpadów.

- Będzie można oddać zużyty sprzęt w momencie zakupu nowego i to w miejscu dostawy – wyjaśnił Wojciech Konecki.

Musi to być jednak sprzęt tego samego rodzaju, czyli kupując np. nową pralkę, nie będzie można zwrócić telewizora.

Ponadto nowe przepisy zobowiązują duże sklepy do nieodpłatnego przyjęcia małych zużytych sprzętów AGD, których wymiary zewnętrzne nie przekraczają 25 cm, bez konieczności zakupu nowego urządzenia.

Elżbieta Szczerbak, Anna Wiśniewska