Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 06.10.2015

Mieszkania na wynajem lekiem na braki lokalowe Polaków

Po wielu trudnych dekadach, polskie miasta weszły na ścieżkę przyspieszonego rozwoju, dzięki któremu mają szanse doścignąć metropolie Zachodniej Europy i zapewnić swoim mieszkańcom wyższą jakość życia. Nie dojdzie do tego bez inwestycji mieszkaniowych. Tymczasem w Polsce nadal brakuje około miliona mieszkań.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki cz. 1 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jakub Kurasz dyrektor w firmie doradczej PWC; Ignacy Morawski główny ekonomista Biz Banku; Robert Łaniewski prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki cz. 2 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Jakub Kurasz dyrektor w firmie doradczej PWC; Ignacy Morawski główny ekonomista Biz Banku; Robert Łaniewski prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

̶  Powinniśmy wspierać budowę mieszkań na wynajem - mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku, gość Pulsu Gospodarki Polskiego Radia 24.

W Polsce musi powstać rynek mieszkań pod wynajem

Jak jednocześnie zastrzega, nie będzie to łatwe, gdyż wielką przeszkodą są kwestie kulturowe Polaków, którzy są przyzwyczajeni do własnego mieszkania.

Rynek mieszkań własnościowych ma swoje wady

Tymczasem z mieszkaniami własnościowymi jest taki problem, że mogą się rozwijać tylko poprzez rynek kredytów mieszkaniowych.  ̶ Ostatnie pięć lat pokazało, że ten rynek generuje pewne niebezpieczeństwa dla gospodarki, gdy nadmiernie zaczyna się rozwijać – mówi Morawski.

Mieszkania pod wynajem powinni budować inwestorzy prywatni

 

Posłuchaj
00:42 Morawski o mieszkaniach _10721272_2015-10-06T11-53-38.000.mp3 Ignacy Morawski: do budowania mieszkań pod wynajem trzeba zachęcać inwestorów prywatnych.

 

Ponadto mieszkania własnościowe hamują mobilność Polaków, przywiązanych do mieszkania własnościowego. ̶ Rozwój rynku mieszkań pod wynajem by to ułatwił – podkreśla ekonomista. Uważa, że trzeba przyciągać do tego rynku inwestorów prywatnych.

Na razie mieszkania na wynajem buduje Bank Gospodarstwa Krajowego, ale to za mało.

Potrzebę zaangażowania inwestorów prywatnych potwierdza Robert Łaniewski prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Budownictwo mieszkaniowe jest jednym z kół zamachowych gospodarki

̶  Przecież budownictwo mieszkaniowe jest obok infrastruktury, jednym z kół zamachowych gospodarki – podkreśla. Dlatego jeśli będziemy dbali o dynamiczny rozwój tego sektora, to i gospodarka będzie rosła, tak jak ten sektor – mówi Łaniewski.

 

Posłuchaj
00:42 Łaniewski o mieszkaniach _10721274_2015-10-06T11-53-38.000.mp3 Robert Łaniewski : budownictwo mieszkaniowe jest obok infrastruktury, jednym z kół zamachowych gospodarki.

 

W rozwiniętych gospodarkach dominuje wynajem mieszkań

̶  Potrzebna jest też zmiana mentalności Polaków przyzwyczajonych do własności. Przykłady, gdzie świetnie rozwija się wynajem mieszkań mamy niedaleko, w Niemczech czy w Szwajcarii- dodaje Jakub Kurasz dyrektor w firmie doradczej PWC.

Posłuchaj
00:36 Jakub Kurasz o mieszkaniach _10721273_2015-10-06T11-53-38.000.mp3 Jakub Kurasz: przykłady, gdzie świetnie rozwija się wynajem mieszkań mamy niedaleko, w Niemczech czy w Szwajcarii.

 

Jak wyjaśnia, tam 54 proc. osób mieszka w wynajętych mieszkaniach, gdyż albo nie stać ich na zakup własnego „M”, albo nie chcą tego robić i mieszkają w wynajętym mieszkaniu całe życie – mówi Kurasz.

Jest pomysł na sfinansowanie budowy 160 tys. mieszkań na wynajem dodrukiem pieniędzy

Jedna z partii zaproponowała właśnie budowę rocznie 160 tysięcy mieszkań na wynajem. Ma to kosztować 16 miliardów złotych, a pieniądze na ten cel miałyby zostać dodrukowane.

̶  Dodruk pieniędzy to zły pomysł - komentuje Ignacy Morawski.

Podkreśla, że w Polsce są wciąż instytucje, które mogą to robić zamiast banku centralnego, np. BGK. Przyznaje, że czasami jest potrzebny dodruk pieniądza przez bank centralny, ale tylko wtedy, gdy kraj jest pod ścianą w sensie stymulowania gospodarki.

Posłuchaj
00:44 Morawski o mieszkaniach 2_10721275_2015-10-06T11-53-38.000.mp3 Ignacy Morawski: sfinansowanie budownictwa mieszkaniowego dodrukiem pieniędzy to zły pomysł.

 

 ̶  My wciąż możemy korzystać z takich instrumentów jak obniżenie stopy procentowej, aktywna polityka BGK – mówi Morawski.

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Około 60 procent Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych, a jednocześnie są oni zbyt dobrze sytuowani aby dostać lokal socjalny. Trzeba też pamiętać, że remontów niedługo będą potrzebować lokale z wielkiej płyty.

Trzeba też pamiętać, że remontów niedługo będą potrzebować lokale z wielkiej płyty.

 

Sylwia Zadrożna, jk