Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 29.10.2015

Dalsze reformy gospodarcze w projekcie planu 5-letniego

Zmniejszenie ingerencji rządu w ceny, zwiększenie roli konsumpcji jako silnika wzrostu gospodarczego i rozciągnięcie ubezpieczeń dla osób starszych na całe społeczeństwo to założenia nowego planu 5-letniego ChRL, którego projekt uzgodniono w czwartek w Pekinie.

Nad projektem 13. planu 5-letniego, który wytyczy cele i kierunki rozwoju chińskiej gospodarki na lata 2016-2020, dyskutowano podczas trwającego od poniedziałku do czwartku plenum Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KC KPCh).

Głównym celem sformułowanym w planie jest osiągnięcie „średnio-wysokiego wzrostu” w najbliższych pięciu latach, co pozwoli do 2020 roku na budowę „umiarkowanie zamożnego społeczeństwa”, obiecywanego przez prezydenta Xi Jinpinga, gdy obejmował on swoją funkcję w 2013 roku. Oznacza to podwojenie PKB i dochodu per capita zarówno w miastach, jak i na wsi, w porównaniu z rokiem 2010.

Cel ma zostać osiągnięty poprzez „zapewnienie bardziej zrównoważonego” rozwoju, promocję większej specjalizacji i wyrafinowania w sektorze przemysłowym oraz „znaczące zwiększenie udziału konsumpcji w rozwoju gospodarczym” - podała agencja Xinhua, powołując się na oficjalny komunikat partii.

Wskaźnik urbanizacji ma również rosnąć w szybszym tempie – dodano w komunikacie.

Konieczny jest wzrost na poziomie co najmniej 6,53 proc. rocznie

Według informatorów Bloomberga premier Li Keqiang mówił przed plenum, że aby osiągnąć „umiarkowanie zamożne społeczeństwo”, w nowym 5-letnim okresie konieczny jest wzrost na poziomie co najmniej 6,53 proc. rocznie.

Tymczasem chińska gospodarka zwalnia; tempo wzrostu w trzecim kwartale br. wyniosło 6,9 proc. i jest najniższe od kryzysu finansowego sprzed sześciu lat. Według niektórych ekspertów nawet utrzymanie wzrostu na nieco niższym poziomie nie będzie łatwe. „Cel na poziomie 6,5 proc. może być trudny do osiągnięcia. Cel między 5 a 6 proc. byłby bardziej wykonalny” - powiedział hongkoński ekonomista Le Xia.

Zmniejszenie udziału rządu w ustalaniu cen produktów i usług

Kolejnym założeniem nowej 5-latki jest zmniejszenie udziału rządu w ustalaniu cen produktów i usług. Pekin zapowiada też ograniczenie biurokracji, przekazanie większej części władzy rządom lokalnym i poprawę jakości obsługi w urzędach. Chiny ustanowią również „nowoczesny system fiskalny i podatkowy” i zreformują nadzór finansowy – podała Xinhua.

Chiny rozciągną też ubezpieczenie dla osób starszych na całe społeczeństwo, używając do tego państwowych funduszy – ustalili chińscy przywódcy.

W czasie plenum podjęto również decyzję o odejściu od polityki jednego dziecka i zezwoleniu wszystkim małżeństwom w kraju na posiadanie dwójki dzieci. Liberalizacja przepisów to odpowiedź na starzenie się społeczeństwa – podała chińska agencja. Choć decyzja wywołała pozytywne komentarze, wielu ekspertów sądzi, że nie przyniesie w krótkim czasie spodziewanych efektów.

Na zakończenie plenum ogłoszono też oficjalnie wydalenie z KC 10 urzędników podejrzewanych o korupcję, w tym Linga Jihua, niegdyś typowanego do najwyższych stanowisk w kraju, zaufanego doradcy byłego prezydenta Hu Jintao.

Mimo spowolnienia gospodarczego wygląda na to, że do końca roku zrealizowanych zostanie większość celów z trwającego obecnie 12. planu 5-letniego. W latach 2010-2014 chińska gospodarka rosła o 8 proc. rocznie, podczas gdy założenia planu mówiły o wzroście 7-procentowym. Jako największy sukces kończącej się 5-latki agencja Xinhua przedstawia rozwój chińskiego sektora internetowego.

PAP, abo