Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 03.11.2015

BGK uruchamia „Kredyt na innowacje technologiczne”

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) ogłosił konkurs w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne” i podpisał umowy z 17 bankami, które będą go udzielać przedsiębiorstwom z sektora MŚP.
Posłuchaj
  • BGK uruchamia „Kredyt na innowacje technologiczne” . Kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać, mówi wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Stępień./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/.
Czytaj także

Nabór wniosków konkursowych potrwa od 7 grudnia 2015 r. do 20 stycznia 2016 r. Całkowita wartość środków na dofinansowanie innowacyjnych projektów wynosi 422 mln euro.

„Kredyt na innowacje technologiczne” to program, który będzie jednym z podstawowych źródeł pozyskania kapitału na wdrożenia wyników prac badawczo-rozwojowych dla firm z sektora MŚP w obecnym rozdaniu środków unijnych. Wspierane będą wdrożenia innowacji o charakterze technologicznym – do przedsiębiorców trafi łącznie 422 mln euro.

̶ Myślę, że jest to jedna z najważniejszych umów, jeżeli chodzi o wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Jeżeli popatrzymy na przewagę konkurencyjną, na perspektywę rozwoju, to dzisiaj jest nią innowacyjność. Ale innowacyjność to również podwyższone ryzyko. To oznacza, że ktoś to ryzyko musi przyjąć na siebie. Dzięki kredytowi na innowacje technologiczne będziemy mogli się tym ryzykiem podzielić z bankiem, który udziela zasadniczego, pierwotnego kredytu dla przedsiębiorców. Tak, więc przedsiębiorca, który ma pomysł, i wie jak go wdrożyć, i umie udowodnić rynkową wartość tego projektu, dostaje premię technologiczną, a więc umorzenie części kredytu a tym samym zmniejszenie jego ryzyka – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego Radosław Stępień.

Procedura uzyskania dofinansowania ma charakter okresowo organizowanych przez BGK konkursów. W najbliższej edycji wnioski będzie można składać w terminie od 7 grudnia 2015 r. do 20 stycznia 2016 r. Do rozdysponowania będzie pula 303 mln zł w podziale na alokację dla województwa mazowieckiego (30 136 486 zł) oraz dla pozostałych województw (272 863 514 zł).

̶ Projekty są z bardzo różnych dziedzin. Od technologii służącej naszemu zdrowiu, po symulator swobodnego spadania w Ożarowie Mazowieckim – dodaje wiceprezes BGK.

Kredytów inwestycyjnych w programie będą udzielały następujące banki: Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas, Bank BPH, Bank BPS i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, BOŚ Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Krakowski Bank Spółdzielczy, mBank, PKO Bank Polski, Raiffeisen Polbank, SGB-Bank i zrzeszone Banki Spółdzielcze.

Arkadiusz Ekiert