Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 10.11.2015

Nowy rząd Beaty Szydło: ekonomiści o liście trudnych spraw do pilnego załatwienia

Ekonomiści nie mają złudzeń – po euforii związanej z przejęciem władzy, nowy rząd Beaty Szydło czeka bardzo ciężka praca związana z wieloma problemami gnębiącymi polską gospodarkę.
Galeria Posłuchaj
  • Prawo i Sprawiedliwość zmieni politykę gospodarczą rządu uważają eksperci. /IAR/
  • Główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień, podkreśla, że w pierwszej kolejności rząd będzie musiał zająć się przyszłorocznymi podatkami./IAR/.
  • Główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień mówi tez o wielkim problemie z górnictwem./IAR/.
  • Jednym z najważniejszych wyzwań dla nowego rządu jest demografia - uważa główny ekonomista banku Citi Handlowego Piotr Kalisz./IAR/.
  • Dlaczego zmniejszenie roli ministra finansów i sprowadzenie jej niejako do roli księgowego może byż ryzykownym przedsięwzięciem gospodarczym, mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
Czytaj także

Wszyscy na pierwszym miejscu umieszczają na liście „bólu” górnictwo, uszczelnienie systemu podatkowego i utrzymanie deficytu budżetowego na bezpiecznym poziomie.

Świrski: najważniejsze problemy polskiej energetyki dotyczą górnictwa

̶  Pierwsze i najważniejsze decyzje, które musi podjąć nowy szef resortu energetyki dotyczą górnictwa; bez tego nie rozwiąże się żadnego problemu energetyki - mówi profesor Politechniki Warszawskiej Konrad Świrski.

Czytaj o nowym rządzie
szydlo kacz 1200.jpg
Zobacz skład nowego rządu. Beata Szydło przestawiła nazwiska ministrów i zapowiedziała zmiany w resortach gospodarczych



̶  Bez rozwiązania tych problemów nie rozwiąże się problemów energetyki. Jeśli to miałoby zostać jak jest, to wcześniej czy później górnictwo obciąży energetykę - mówi PAP ekspert.

Trudne decyzje dotyczące miksu energetycznego i budowy elektrowni jądrowej

Jak dodał, kolejną kwestią jest opracowanie strategicznego polskiego miksu energetycznego. ̶ Trzeba określić w jakim kierunku strategicznie Polska powinna się rozwijać. W tym pytaniu zawarty jest też problem dotyczący rozwoju energetyki jądrowej i konieczności budowy nowych mocy, które istnieją zarówno po stronie energetyki konwencjonalnej, jak i po stronie energetyki odnawialnej -zaznaczył.

Wielki problem związany z redukcja CO2

̶ To zaś jest nierozerwalnie związane z pytaniem o wypełnienie polityki klimatycznej UE. Czy będą zachodziły jakiekolwiek renegocjacje tej polityki, a jeśli nie, to w jaki sposób Polska ma wypełnić zobowiązania – podkreślił Świrski.

̶  Na pewno nowy minister będzie też silnie akcentował kwestie obrony interesów narodowych i ochrony polskich przedsiębiorstw, co było widoczne w działaniach związanych z próbą zablokowania procesu sprzedaży spółki strategicznej PKP Energetyka - dodał ekspert.

Beata Szydło przedstawiła skład przyszłego rządu


Źr.TVN24/x-news
Profesor zwraca też uwagę na zbliżającą się konferencję klimatyczną w Paryżu. ̶ Nie do końca jest jasne, jakie jest polskie stanowisko na tę konferencję, i czy nowe ministerstwo energetyki zdąży przejąć inicjatywę negocjacyjną - mówił.

Jak zaznaczył, z punktu widzenia energetyki, zawsze jest duży problem, jeśli te globalne porozumienia negocjowane są przez pryzmat resortu środowiska. ̶ Czasami interesy ministerstwa środowiska są rozbieżne z interesami przemysłu i energetyki. To jest zresztą zrozumiałe, chodzi o to, by istniała krajowa wypadkowa tych interesów - podkreślił.

Zauważył też, że jest bardzo niewiele czasu - konferencja klimatyczna rozpoczyna się 30 listopada br. ̶ Mamy ponadto okres przejściowy, tymczasem nie do końca jest wiadomo jaka jest strategia i przez kogo jest ona kreowana - podkreślił Świrski.

Nowy rząd w pierwszym rzędzie musi się zająć podatkami

Główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień, podkreśla, że w pierwszej kolejności rząd będzie musiał zająć się przyszłorocznymi podatkami.

Według eksperta czasu na zmiany jest mało. Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość zdecyduje się na korektę przyszłorocznych podatków, będzie musiało zmienić też budżet. Ekonomista czeka na komunikaty w tych sprawach.

Największy garb – górnictwo

Ekspert w rozmowie z IAR podkreśla, że rząd będzie musiał zmierzyć się z nie rozwiązanym problemem górnictwa. Poprzedni rząd zapewnił krótkoterminową płynność finansową górniczym spółkom. Jednak niskie ceny surowca na światowych giełdach powodują, że problemu restrukturyzacji górnictwa nie da się odłożyć.

Poważnym problemem - demografia

Jednym z najważniejszych wyzwań dla nowego rządu jest demografia - uważa główny ekonomista banku Citi Handlowego, Piotr Kalisz.

Podkreśla on, że stan polskiej gospodarki jest dobry, a wśród wyzwań wymienia między innymi zapobieżenie malejącej liczbie Polaków. Dodaje jednak, że jest to zadanie na następnych dziesięć, dwadzieścia lat.

Inne ważne zadanie rządu, to sprawne wykorzystanie pieniędzy z Unii Europejskiej. Piotr Kalisz uważa, że nie będzie z tym problemu.

Dariusz Woźniak: najważniejsze finanse publiczne i dokończenie prywatyzacji

Uporządkowanie finansów publicznych i dokończenie prywatyzacji. To jedne z najważniejszych zadań, którymi powinien zająć się przyszły rząd. Tak uważa ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Ekspert podkreśla, że powinniśmy zwiększyć efektywność polskiej gospodarki, między innymi poprzez uproszczenia podatkowe dla przedsiębiorców.

Ekonomista dodaje, że rządzący powinni szczególnie zadbać o obniżane zadłużenia publicznego kraju aby uchronić następne pokolenie przed spłatą nadmiernych zobowiązań.

Minister finansów sprowadzony do roli księgowego jest ryzykownym eksperymentem

- Jest to pewne zaskoczenie. Szczególnie jeśli chodzi o zmianę struktury, układu rządowego. Pojawienie się resortu rozwoju, które ma łączyć kompetencje różnych ministerstw, w tym gospodarki, jako taki superresort.

To może być dobry pomysł, natomiast trudno ocenić pewną marginalizację ministerstwa finansów, wyłączenie go z procesu decyzyjnego w sferze gospodarczej może być trudne w początkowym etapie, a decyzji gospodarczych nie sposób podejmować jednak w oderwaniu od budżetu.

Więc sprowadzenie roli ministra tylko do roli księgowego może napotkać pewne problemy, mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Przed nowym ministrem środowiska pokonanie smogu w polskich miastach i problemu śmieci

Jednym z głównych wyzwań jakie będzie stało przed nowym ministrem środowiska będzie poprawa jakości powietrza - wskazują osoby zajmujące się ochroną środowiska w Polsce, z którymi rozmawiała PAP. Nowym szefem resortu środowiska ma zostać prof. Jan Szyszko.

Dr hab. inż. Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie podkreślił, że kwestia poprawy jakości powietrza, którym oddychają Polacy będzie głównym wyzwaniem nowego ministra. "Jest to problem, którego nie udało się rozwiązać poprzednim ministrom, a ten problem narasta. Szczególnie pokazały to ostatnie tygodnie" - powiedział Karaczun.

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informował, że przez rozpoczęty sezon grzewczy, ale i też niekorzystną pogodę, na południu Polski w wielu miastach stężenia pyłów przekraczały 200 mikrogramów/m sześc., przy którym władze lokalne powinny informować ludzi o ryzyku dla zdrowia przy przebywaniu na otwartym powietrzu.

Karaczun przypomniał, że walka z tym zjawiskiem jest dlatego ważna, iż bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Organizacje międzynarodowe, ekologiczne czy NIK, wskazują, że powietrze którym oddychamy jest najbardziej zanieczyszczonym w UE.

Sytuację ma poprawić uchwalona niedawno nowela tzw. ustawy antysmogowej, która ma dać samorządom instrumenty do walki z zanieczyszczeniami powietrza.

Kolejne wyzwanie to poprawa jakości wód i śmieci

Zdaniem przedstawiciela SGGW kolejnym wyzwaniem stojącym przez nowym szefem MŚ będą także: poprawa jakości wód, zagospodarowanie odpadów komunalnych. Przypomniał, że zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną Polska powinna do 2015 r. osiągnąć dobrą jakość chemiczną, biologiczną wód. Jego zdaniem w tych dwóch kwestiach wciąż za mało się inwestuje.

Jego zdaniem, Szyszko powinien zwiększyć rolę polityki ekologicznej w polityce państwa.

Podobnie jak Karaczun, rzeczniczka Greenpeace Polska Katarzyna Guzek uważa, iż przed nowym szefem resortu środowiska stoi wiele wyzwań. Wśród nich wymieniła poprawę jakości powietrza, ochronę lasów czy obszarów morskich.

"Nie byliśmy zadowoleni z niektórych jego decyzji w czasach, kiedy był szefem resortu środowiska. Mieliśmy zgoła inną wizję podejścia do kwestii środowiskowych. Było to widoczne zwłaszcza podczas kampanii na rzecz Doliny Rospudy, podczas której organizacje pozarządowe zwróciły uwagę na niezgodność projektu budowy drogi Via Baltica z prawem unijnym" - zaznaczyła.

W 2006 roku Szyszko jako minister wydał kontrowersyjną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy, czym, naraził się na krytykę środowisk ekologicznych i obrońców przyrody.

"Od tego czasu w Polsce zaszło wiele zmian, a kwestie ochrony środowiska zyskały na wadze. Oczekujemy, że teraz w swoich działaniach minister Szyszko weźmie pod uwagę głos organizacji pozarządowych, a także oczekiwania obywatelek i obywateli w kwestii zmian systemowych, których celem jest dbałość o środowisko" - dodała Guzek.

Szyszko kierował resortem w rządzie Jerzego Buzka (lata 1997-1999) oraz za rządów PiS w latach 2005-2007. Jako poseł często krytykował unijną politykę klimatyczną i nawoływał do renegocjacji unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego.

Kandydat na ministra w tej kadencji Sejmu był również przeciwnikiem zmiany, którą wprowadziła koalicja PO-PSL, a która zmusiła Lasy Państwowe do wpłat budżetowych. Opowiadał się także za całkowitym zakazem przekształceń własnościowych lasów należących do Skarbu Państwa.

IAR, PAP, Jedynka, jk