Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 13.11.2015

Eksperci: górnictwo będzie największym wyzwaniem dla nowego resortu energetyki

Problemy w górnictwie pojawią się prawdopodobnie już w grudniu, trzeba więc bardzo szybko powołać Ministerstwo Energetyki - powiedział Henryk Kowalczyk, który ma być szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Czy to rozwiąże problemy polskich kopalń, zastanawiali się w audycji Puls Gospodarki goście Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Marek Rozkrut, główny ekonomista EY; Maciej Bitner z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych oraz Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej./Justyna Golonka, Naczelna Radakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 2, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: dr Marek Rozkrut, główny ekonomista EY; Maciej Bitner z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych oraz Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej./Justyna Golonka, Naczelna Radakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Resort energetyki jest potrzebny, ale jak mówi dr Marek Rozkrut,  główny ekonomista EY, nowy resort nie będzie lekiem na problemy w górnictwie. Musimy poznać konkretne rozwiązania.

Nie wiadomo jaką wizję dotyczącą energetyki ma rząd

̶  Ja do dzisiaj nie wiem w kierunku jakiego miksu energetycznego idzie polski rząd, bo raz mówimy, że energetyka jądrowa będzie pełnić rolę większą, raz większą, raz marginalną.

Posłuchaj
00:34 rozkrut 1.mp3 Dr Marek Rozkrut: nie wiadomo o jakim miksie energetycznym mówimy.

 

Ponadto łączenie kopalni ze spółkami energetycznymi to nie jest rozwiązanie, którym możemy się zadowolić - podkresla.

Problem górnictwa sam się nie rozwiąże

Problemy sektora muszą być rozwiązane - nie można tego odkładać - dodaje Maciej Bitner z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych.

Kopalnie funkcjonują tylko dzięki publicznemu wsparciu

̶  To jest zakład, który sprzedaje węgiel poniżej kosztów jego wydobycie i niestety nie da się w ten sposób prowadzić działalności – mówi ekonomista. Jak dodaje prywatna spółka nie miałaby już dawno szans, a spółka publiczna, dzięki wsparciu ciągnie to dalej.

Posłuchaj
00:34 wise.mp3 Maciej Bitner: rząd będzie się musiał zmierzyć z problemem dotowania kopalń.

 

̶  Na szczęście Komisja Europejska nie pozwala na dotowanie państwowych przedsiębiorstw, chyba, że tylko w celu wygaszenia czy ich likwidacji. I z tym problemem będzie się musiał zmierzyć nowy rząd – podkreśla ekspert.

Część kopalń trzeba zamknąć, resztę zmodernizować

Problemy górnictwa są znane - to przede wszystkim przerost zatrudnienie i niedostateczna mechanizacja produkcji.

Posłuchaj
00:30 wise 3.mp3 Maciej Bitner: część kopalń trzeba zamknąć, resztę zmodernizować.

 

Dlatego, jak dodaje Bitner, część kopalń trzeba zamknąć, resztę zmodernizować, wyposażyć w nowe maszyny i zwolnić część pracowników.

̶  Chodzi o to aby wydajność na pracownika z poziomu 500-600 ton rocznie wzrosła chociaż do poziomu najwydajniejszych polskich kopalń 1000-1200 t, a w dalszej perspektywie do wydajności kopalń na Zachodzie, w stronę 2 tys. t. – mówi Bitner.

Energetyka ma więcej problemów

Ale problemów energetyki jest więcej niż tylko górnictwo - dodaje Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.


Jak wyjaśnia, musimy zmodernizować sieci przesyłowe, i to tak, aby nie mieć problemów z siecią prosumencką.  

Posłuchaj
01:14 ruchlicki.mp3 Przemysław Ruchlicki: górnictwo nie może przesłonić problemów energetyki.

 

̶  Czyli tak, aby prąd płynął w obu kierunkach, nie tylko z elektrowni do konsumenta. To duży problem, nawet dla krajów Zachodnich – podkresla ekspert.

Jak zauważa, czekamy cały czas na elektrownię atomową, która wydaje się niezbędna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego i budowy miksu energetycznego.

Przypomina, że ciąży na nas wymóg redukcji gazów cieplarnianych.

̶  Jak widać to ministerstwo będzie musiało rozwiązać w bardzo krótkim czasie bardzo dużo problemów, i jeśli skoncentruje się tylko na kopalniach, to powtórzy się sytuacja z kilku ostatnich lat, gdy bardzo mało się działo w tych palących kwestiach – podsumowuje ekspert.

Powołanie Ministerstwa Energetyki to jedna z głównych gospodarczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Według wcześniejszej koncepcji resort energetyki miał mieć połączone kompetencje: regulacyjne i nadzorcze. Krzysztof Tchórzewski zostanie początkowo powołany na stanowisko ministra bez teki, z zadaniem organizowania ministerstwa energetyki.

Justyna Golonko, jk