Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 17.11.2015

Nowy rząd: silny Morawiecki i słaby Szałamacha?

Mateusz Morawiecki, były prezes BZ WBK - wicepremierem i ministrem rozwoju. Jego zastępcą - Jerzy Kwieciński. Na stanowisku ministra finansów Paweł Szałamacha. Nowym resortem energetyki pokieruje Krzysztof Tchórzewski. Z kolei Ministerstwo Cyfryzacji obejmie Anna Streżyńska, były prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Ministrowie w nowym rządzie Beaty Szydło przejmują resorty.
Posłuchaj
  • O największych wyzwaniach dla gospodarczych struktur rządu Beaty Szydło i pytaniach wokół siły resortu finansów, mówił w radiowej Jedynce Wojciech Warski z BCC./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Rządu/.

Najpilniejszym wyzwaniem gospodarczym dla nowego rządu będzie górnictwo.

Górnictwo: największy problem nie do rozwiązania

Zdaniem Wojciecha Warskiego z BCC, raczej nie możemy spodziewać się w tym obszarze radykalnych, choć potrzebnych ruchów. 

Pierwsze posiedzenie rządu Beaty Szydło


Źr. TVN24/x-news

– Bardzo sceptycznie patrzę na możliwości sprawnego rozwiązania tego problemu, dlatego, że jest dla mnie sprawą udowodnioną, i to od lat, że kwestię górnictwa można rozwiązać tylko restrukturyzując górnictwo i przywracając mu właściwe proporcje i wymiary. Chodzi o bardzo daleko idące reformy, nie tylko polegające na prywatyzacji, o której nie słyszymy, bo przecież przejęcie kopalń przez spółki Skarbu Państwa to nie jest żadna prywatyzacja. Chodzi też o daleko idące ruchy związane z obsadą kadrową w górnictwie. Ten rząd tego nie będzie robił. Nie można jednocześnie być dobrym wujkiem i żądać, żeby kopalnie to był zdrowy organizm gospodarczy – ocenia ekspert BCC.

Wsparcie dla małych firm i innowacyjności tylko poprzez ulgi podatkowe
 
Wg wcześniejszych zapowiedzi PIS ważnym elementem polityki gospodarczej ma być wspieranie sektora MŚP. Tu też potrzebne są odważne posunięcia – mówi Wojciech Warski – Największym wyzwaniem jest kwestia uruchomienia inwestycji i innowacyjności. Uruchomienie inwestycji będzie możliwe tylko wtedy, gdy te inwestycje będą korzystnie opodatkowane. To samo jest z innowacyjnością – musi być silna stymulacja podatkowa. Jeżeli ten rząd zdecyduje się na takie posunięcia gospodarcze, takie uregulowania prawne, to wtedy mamy szansę, że coś się w tej materii zmieni.

Ekspert zastrzega, że więcej o gospodarczych zamierzeniach rządu będzie można powiedzieć po usłyszeniu expose nowej premier. Obiecująco zapowiada się natomiast część składu rządu.

– Bardzo dobrze obsadzone jest ministerstwo rozwoju – uważa Wojciech Warski – Zarówno szef tego resortu, Mateusz Morawiecki, jak i pierwszy wiceminister Jerzy Kwieciński z gabinetu cieni BCC, który – mimo, że jest wiceministrem - zostaje też członkiem stałym Rady Ministrów. Jest to sytuacja dosyć niezwykła. Także Anna Streżyńska jako osoba bardzo stanowcza, o skrystalizowanych poglądach wydaje się bardzo dobrym pomysłem na obsadzenie ministerstwa cyfryzacji. Byle tylko nie okrojono jej kompetencji poprzez powoływanie jakiś koordynatorów ds. informatyzacji.

Minister finansów bez teki wicepremiera

Zdaniem przewodniczącego Konwentu BCC, niewiadomą pozostaje szef resortu finansów Paweł Szałamacha.

Czytaj więcej
Paweł Szałamacha 1200.jpg
Minister Finansów Paweł Szałamacha: deficyt budżetowy wzrośnie o 1-1,5 mld zł

– Z jednej strony publicznie określa się, że pan Szałamacha ma być głównym księgowym, co w polskiej rzeczywistości jest odbierane trochę pejoratywnie. Z drugiej strony, on ma ambicje bycia co najmniej dyrektorem finansowym. Minister finansów już nie ma rangi wicepremiera, jak to było w poprzednich rządach, więc możliwości są troszeczkę mniejsze. Jak z tej potyczki o swoje uprawnienia w ramach rządu wyjdzie nowy minister finansów, być może to też usłyszymy w expose – mówi ekspert.

Zgodnie z zapowiedziami, nowa premier Beata Szydło ma wygłosić expose w środę.

Karolina Mózgowiec