Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 25.11.2015

Obywatelski projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w Sejmie. O jakie zmiany chodzi?

W środę w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jak mówi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, dotyczy on 3 zasadniczych kwestii.
Posłuchaj
  • O projekcie zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Pierwsza część dotyczy zwiększenia udziału jednostek samorządu terytorialnego w podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli w tym podatku, w którym poprzednie zmiany prawne spowodowały ubytki w zasilaniu finansowym samorządów. Po drugie wprowadzenie na stałe zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych spowodowanych przez zmiany prawne. Po trzecie wprowadzenie subwencji ekologicznej dla tych gmin, których znaczna część terytorium jest objęta ochroną przyrody - wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.

Inne pomysły na podreperowanie budżetów samorządów

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej przygotował również inne propozycje, których celem jest poprawa sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego.

- Wskazujemy, że projekt ustawy, który skierowaliśmy do Sejmu nie jest jedynym możliwym sposobem zwiększenia budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Są ulgi ustawowe w podatku od nieruchomości, można by rozważyć likwidację ich części albo ich zmniejszenie. Następnie można by zwiększyć możliwość strefowania podatku od nieruchomości, zwłaszcza od gruntu. Wreszcie można by, co proponowaliśmy już kilka lat temu, zmienić system tzw. urlopów dla poratowania zdrowia, które wynikają z Karty Nauczyciela. Proponujemy, żeby do takiego urlopu uprawniał faktyczny stan zdrowia i dodatkowo, żeby te urlopy były finansowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego że każdy z nauczycieli jest ubezpieczony, tak jak każdy z innych pracowników, i można by to finansować z innego źródła, a nie z subwencji szkolnej. Tę część subwencji można by wtedy przeznaczyć na inne zadania związane z edukacją – mówi Andrzej Porawski.

Udział we wpływach z podatku VAT

Sytuację finansową jednostek samorządy terytorialnego mógłby poprawić również udział w dochodach z podatku VAT. Taki pomysł również się pojawia.

- My proponujemy, aby to był zwrot VAT, oczywiście nieodliczonego, zapłaconego w inwestycjach. Pod warunkiem, że te środki byłyby przeznaczone także na inwestycje – zaznacza gość PR24.

Propozycja Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej to pierwszy projekt obywatelski, który trafi pod obrady Sejmu tej kadencji. Po raz pierwszy został on złożony w Sejmie w 2012 r. Wtedy jednak nie został on uchwalony.

Błażej Prośniewski, awi