Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Robert Kalinowski 29.12.2015

Ustawa medialna w Sejmie. Na początek zmiana zasad wyboru władz TVP i Polskiego Radia

Sejm zajmie się ustawą medialną najprawdopodobniej jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu. Poinformował o tym wicemarszałek Izby Joachim Brudziński z PiS.
Posłuchaj
  • Joachim Brudziński ( PIS) : ustawa medialna jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu/IAR/K.Maćczak
Czytaj także

Z kolei wicemarszałek Ryszard Terlecki mówił dziennikarzom w Sejmie, że projekt musi najpierw spełnić wymogi formalne - być zbadany przez Biuro Analiz Sejmowych oraz pod kątem zgodności z prawem unijnym. Pytany o to kiedy ustawa zostanie przegłosowana, odpowiedział: "Myślę, że niedługo". Zdaniem Ryszarda Terleckiego, szybka praca nad projektem ma uzasadnienie, bo media nie mogą zajmować Polaków "sobą samym", czyli wyłącznie krytykować zmiany proponowane przez PiS. Jak argumentował, media publiczne nie powinny być stroną w sporze, tylko rzetelnie informować.

To dopiero początek

Rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek zapowiedziała ten projekt jako początek reformy mediów publicznych. Znalazły się w niej zapisy, że rady nadzorcze i zarządy mediów publicznych wybierze minister skarbu. W kolejnych dwóch etapach - prawdopodobnie projektach ustaw - posłowie mają określić funkcję mediów. Chcemy doprowadzić do tego, że media zaczną spełniać taką rolę jaką powinny (...) Powinny być mediami narodowymi, powinny spełniać swoją misję. W obecnym kształcie w naszej ocenie tego nie robią - tłumaczyła.

Pełny tekst nowelizacji ustawy medialnej
tvp 1200.jpg

Wymiana prezesów

Szef klubu parlamentarnego PO Sławomir Neuman powiedział, że projekt złożony przez PiS w Sejmie dotyczy wyłącznie wymiany prezesów radia i telewizji. Gość „Salonu politycznego Trójki” podkreślił, że w projekcie nie ma ani słowa o finansowaniu mediów publicznych. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa - Błońska z PO poinformowała, że o kolejności rozpatrywania projektów zdecyduje prezydium izby. Jej zdaniem, ponieważ ustawa dotyczy wyłącznie zmian kadrowych, nie wymaga prac w pośpiechu i pracy w nocy.  

Najważniejsze zmiany

Do Sejmu poselski projekt ustawy medialnej wpłynął w poniedziałek wieczorem. Zakłada między innymi:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już zajmować się powoływaniem i odwoływaniem zarządów oraz rad nadzorczych publicznych mediów

- za powoływanie i odwoływanie zarządów oraz rad nadzorczych publicznych mediów będzie odpowiadał minister skarbu państwa, który z kolei ponosi odpowiedzialność przed Sejmem

- do 3 osób ma być ograniczona liczebność rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji.

- mandaty członków dotychczasowych władz spółek zostają wygaszone w dniu wejścia ustawy w życie, czyli w dniu jej opublikowania.

- władze mediów publicznych mają jednak działać w dotychczasowych składach do czasu dokonania zmian na podstawie znowelizowanej ustawy.

Jak poinformowano na stronach sejmowych, projekt  "dotyczy reformy polskich mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych, którego filarami będą instytucje nie mające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania". 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski potwierdził w Radiu Kraków wcześniejsze doniesienia, że projekt, który trafił do Sejmu to będzie tak zwana mała nowelizacja.

W wywiadzie dla PAP Krzysztof Czabański tłumaczył wcześniej, że media publiczne nie będą już spółkami prawa handlowego. - Instytucje, które powstaną na ich miejsce, będą następcą prawnym tych spółek. Przejmą wszystkie zobowiązania i prawa oraz majątek na mocy ustawy - mówił. Jak podkreślił, choć mają skupić się one w większym niż dotychczas stopniu na działalności kulturalnej, to wbrew doniesieniom medialnym nie zostaną przekształcone w instytucje kultury.

Kto pokieruje mediami publicznymi w regionach?

Tymczasem jak wynika z informacji podanej przez press.pl Zarząd główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich poprosił oddziały SDP o wskazanie osób, które mogłyby objąć stanowiska kierownicze w mediach publicznych w regionach. Do oddziałów SDP o podanie propozycji nazwisk kandydatów do kierowania oddziałami terenowymi TVP i Polskiego Radia zwrócił się Stefan Truszczyński, sekretarz generalny zarządu głównego SDP. W piśmie prosi o potraktowanie sprawy jako pilnej. Na rekomendacje czeka do 10 stycznia 2016 roku. Czyja to inicjatywa? - To inicjatywa i pomysł zarządu głównego - odpowiada zdawkowo Stefan Truszczyński. – Jesteśmy największą organizacją dziennikarską i chcemy mieć wpływ na to, jakie osoby będą kierować mediami publicznymi - dodaje.

IAR/PAP/rk