Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 01.01.2016

W 2016 r. światowa gospodarka będzie zależeć od USA i Chin

O najważniejszych wydarzeniach gospodarczych w Polsce oraz na świecie w mijającym oraz w 2016 r. rozmawiali goście Pulsu Gospodarki Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia byli: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan; Adam Grzeszak, publicysta Polityki; Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
  • Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia byli: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan; Adam Grzeszak, publicysta Polityki; Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Według Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty X-Trade Brokers, jednym z najważniejszych gospodarczych wydarzeń 2015 roku była pierwsza od 9 lat podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Ważne aby nadal rosły stopy procentowe w USA

Ekonomista ma nadzieję, że będą kolejne, bo jeśli to nie nastąpi, to można przypuszczać, że z powodu jakiejś katastrofy w Chinach.

Wszystko zależy od sytuacji gospodarczej w Chinach

Jak uzasadnia swoją opinię, władze w tym kraju nie są w stanie kontrolować procesu spowolnienia, tak jak tego by chciały.

Posłuchaj
01:28 Kwiecień 31 grudnia_11199873_2015-12-31T11-31-40.000.mp3 Przemysław Kwiecień: najważniejsze jest pytanie, czy w 2016 r. nastąpią kolejne podwyżki stóp procentowych w USA. A to zależy od sytuacji w Chinach.

 

̶  Widać, że chińska gospodarka nie odpowiada na bodźce, które jej rząd aplikuje – mówi ekonomista.

Jak podkreśla, jest to pewna bomba, która jeśli wybuchnie, to nie będziemy mieć kolejnych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

Konkluduje, że to byłoby źle dla światowej, w tym i dla polskiej gospodarki.

Tymczasem za Chinami najsłabszy rok od ćwierćwiecza

W Chinach mieliśmy najsłabszy rok od ćwierć wieku. W 2015 r. wzrost gospodarczy wyniósł tam najprawdopodobniej 6,9 procent, i o ile inni mogliby o takim tempie rozwoju tylko pomarzyć, to dla Chin jest to najsłabszy wynik od roku 1990.

Jak mówi Adam Grzeszak, publicysta Polityki sytuacja w Chinach to duży czynnik ryzyka, również dla naszej gospodarki.

Posłuchaj
01:08 Grzeszak 31 grudnia _11199874_2015-12-31T11-31-40.000.mp3 Adam Grzeszak: jeśli pęknie chińska bańka budowlana, to przełoży się to na pewno na światową gospodarkę.

 

̶  Dotąd ich gospodarka napędzała świat, w naszym przypadku dotyczy to np. KGHM i cen miedzi, z którymi obecnie ten największy polski koncern ma problem – mówi publicysta.

Chinom grozi pęknięcie bańki budowlanej

Jak zaznacza, trzeba się będzie zmierzyć z chińskim problemem i daje przykład chińskiej bańki budowlanej, która oznacza tysiące niezakończonych budów.

̶ Jeśli ta bańka pęknie, to na pewno przełoży się to na światowy rynek stali czy cementu – mówi publicysta.

A Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, podkreśla związki Chin, Niemiec i Polski.

̶  Chiny są bardzo ważnym partnerem eksportowym dla Niemiec, a ci z kolei są bardzo ważnym partnerem dla Polski – mówi ekonomistka.

Posłuchaj
00:35 Starczewska - Krzysztoszek 31 grudnia _11199875_2015-12-31T11-31-40.000.mp3 Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek: wyhamowanie niemieckiego eksportu do Chin na pewno uderzyłoby w polskie firmy.

 

Jak zauważa, Niemcy na razie sobie radzą z zagrożeniem, ale jeśli ziści się któryś z gorszych scenariuszy i eksport Niemiec do Chin zmaleje, to część polskiego przemysłu będzie miała bardzo duże problemy z lokowaniem w Niemczech swojej oferty produktowej.

Mogłyby się też pojawić problemy z niemieckimi inwestycjami w Polsce.

Także w światowej gospodarce w roku 2016 najważniejsi gracze to Chiny i Stany Zjednoczone.

Sylwia Zadrożna, jk