Logo Polskiego Radia
IAR
Filip Kołodziej 04.01.2016

Konflikt Iranu i Arabii Saudyjskiej nie wpłynął na cenę ropy

Czy konflikt między Iranem a Arabia Saudyjską może podbić cenę ropy naftowej? Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło Saudów o celowe podsycanie atmosfery między oboma krajami.
Posłuchaj
  • Gwałtownie spadły dziś ceny akcji. Ceny ropy wahały się po dyplomatycznym kryzysie na Bliskim Wschodzie./Rafał Motriuk, Polskie Radio/.
Czytaj także

Według analityka TMS Brokers, Tomasza Wiśniewskiego napięcie na linii Teheran - Rijad nie powinno mieć większego wpływu na cenę surowca. Według rozmówcy IAR jest to czynnik spekulacyjny, który na chwilę podniósł cenę ropy naftowej. Na ten rynek największy wpływ ma popyt i podaż. Słabe dane z Chin, które są największym konsumentem tego surowca, pokazują, że nie ma popytu na ropę.

Według rozmówcy IAR na obniżkach cen surowców korzystają też polscy kierowcy. Na niektórych stacjach paliwowych cena benzyny spadła poniżej 4 złotych. Jak dodaje Tomasz Wiśniewski nie ma sygnałów zapowiadających wzrost cen paliw.

Za baryłkę (blisko 159 litrów) ropy Brent trzeba zapłacić dziś około 37,5 dolarów. To prawie jedną trzecią mniej niż rok temu. Wczoraj Rijad zerwał relacje dyplomatyczne z Teheranem, co było skutkiem ścięcia szyickiego duchownego w Arabii Saudyjskiej oraz protestów w Iranie.

Napięcie między Iranem a Arabią Saudyjską oznaczało spadki na giełdach


Niepewność polityczna przełozyła się na rynki rynkach papierów wartościowych i surowców. Gwałtownie spadły dziś ceny akcji. Ceny ropy wahały się po dyplomatycznym kryzysie na Bliskim Wschodzie.

Ropa najpierw zdrożała nawet o dwa procent, potem jednak ceny spadły; za baryłkę płacono niecałe 37 dolarów.

Według obserwatorów pojawiły się obawy, że zerwane kontakty między Iranem a Arabią Saudyjską mogą zaszkodzić eksportowi ropy. Ale na dłuższą metę podaż jest nadal bardzo duża, produkcja ropy na świecie idzie pełną parą.

O jeden procent podrożało złoto, postrzegane zazwyczaj jako bezpieczna inwestycja w czasach niepewności na rynkach. Uncja kosztowała 1070 dolarów.

Po ponad sześcioprocentowych spadkach cen akcji w Chinach w dół poszły ostro ważniejsze indeksy w Europie i w USA - od ponad dwóch do ponad czterech
procent.

IAR, fko, jk