Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Borys 09.02.2016

S&P obniżył ocenę ryzyka sektora bankowego w Polsce do negatywnej. Przez podatek, niskie stopy procentowe, politykę

Standard & Poor's Ratings Services dokonał analizy trendów związanych z ryzykiem ekonomicznym oraz sektorowym polskiego sektora bankowego, w wyniku której zrewidowana została opinia agencji na temat ryzyka krajowego dla polskiego sektora bankowego z dotychczas stabilnej na negatywną.

Agencja pisze, że negatywna opinia co do trendów związanych z ryzykiem ekonomicznym odzwierciedla oczekiwania dotyczące zdolności kredytowej sektora prywatnego, która nie ulega poprawie, tak jak wcześniej zakładaliśmy.

Wzrost PKB na poziomie 3,3 proc.

- Przewidujemy, że w latach 2016-2017 wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 3,3%, oczekujemy jednak, że PKB per capita zatrzyma się na poziomie zbliżonym do 13,000 USD ze względu na deprecjację polskiego złotego w stosunku do większości walut zagranicznych, w tym franka szwajcarskiego. Wcześniej przewidywaliśmy, że do 2018 roku PKB per capita osiągnie wartość ok. 19,000 USD, zbliżając się do poziomu notowanego obecnie w Czechach i na Słowacji. W naszej ocenie zdolność gospodarstw domowych do spłaty zadłużenia denominowanego w walutach obcych może ulec osłabieniu w związku ze słabszymi perspektywami gospodarczymi. Na koniec listopada 2015 roku zadłużenie gospodarstw domowych w postaci kredytów hipotecznych denominowanych w walutach obcych wyniosła 169 mld złotych, co stanowiło 44,5% całkowitego zadłużenia polskich gospodarstw domowych (17,5% wszystkich pożyczek podmiotów spoza sektora finansowego). – czytamy w raporcie.

Banki mniej odporne na wstrząsy

- Negatywna opinia co do trendów związanych z ryzykiem sektorowym odzwierciedla nasz pogląd odnośnie zdolności sektora bankowego do absorbcji strat oraz odporności na wstrząsy, która może ulec osłabieniu w ciągu najbliższych dwóch lat. Nowy podatek bankowy, który wszedł w życie w lutym 2016 roku (stawka 0,44% rocznie od skorygowanej wartości aktywów banków) oraz zwiększone składki przeznaczane na Bankowy Fundusz Gwarancyjny – uwzględniające wpłaty na fundusz naprawczy – w połączeniu z wyzwaniami środowiska niskich stóp procentowych, znacznie zmniejszą obserwowaną obecnie rentowność sektora bankowego. W naszej ocenie czynniki te zredukują bufory kapitałowe sektora bankowego oraz zdolność generowania nowego biznesu, w szczególności przez mniejsze banki. Ponadto, w naszej opinii, struktura sektora może ulec zmianie ze względu na presję związaną z dalszą konsolidacją oraz działania strategiczne zagranicznych spółek matek. W sytuacji gdy dostrzeżemy, że polski bank centralny lub regulator sektora bankowego staje się przedmiotem wpływów politycznych, może to osłabić naszą ocenę dotyczącą polskich regulacji bankowych, nadzoru oraz przejrzystości – dodają autorzy raportu.

Minister finansów: Ocena S&P jest sprzeczna z danymi. Wykażemy naszą wiarygodność

TVN24/x-news

S&P, abo