Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 10.02.2016

„Rodzina 500+”: samorządom starczy czasu i pieniędzy na przygotowanie się do realizacji programu?

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o programie „Rodzina 500+”. Obowiązek wprowadzenia w życie nowych przepisów spocznie na barkach władz samorządowych, które obawiają się, czy starczy im czasu na przygotowanie się do realizacji tego zadania.
Posłuchaj
  • O obawach samorządów związanych z wprowadzeniem w życie programu "Rodzina 500+" mówił w "Porannych rozmaitościach" radiowej Jedynki: Grzegorz Kubalski, zastępca Dyrektora Biura w Związku Powiatów Polskich (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Potrzebujemy czasu na przygotowanie się do realizacji programu mającego wesprzeć polskie rodziny - na takim stanowisku stoją samorządowcy. Obawiają się zalewu wniosków o świadczenia i opóźnień w ich realizacji.

Starczy czasu?

Wszystko zależy od tego, kiedy rzeczywiście ustawa wejdzie w życie, a po drugie w jakim tempie zostaną uruchomione środki finansowe potrzebne do jej realizacji, podkreśla Grzegorz Kubalski, zastępca Dyrektora Biura w Związku Powiatów Polskich.

- Powinniśmy mieć kwartał na to, żeby się spokojnie przygotować do realizacji danego zadania, czyli w zasadzie ta ustawa powinna już być podpisana i obowiązywać od przeszło miesiąca. Myślę, że taki nieprzekraczalny termin to koniec lutego. Przy czym wszystko zależy od tego, jak ostatecznie zostaną ukształtowane przepisy przejściowe. Mogą bowiem zostać one uchwalone przez parlament w ten sposób, że np. wypłata świadczeń rzeczywiście będzie następować od 1 kwietnia, ale na takiej zasadzie, że decyzję są wydawane w ciągu pierwszych trzech czy czterech miesięcy i pierwsza wyplata obejmuje wyrównanie kwoty, która należy się rodzicowi danego dziecka – mówi gość radiowej Jedynki.

Za mało środków dla samorządów na realizację programu?

Na realizację  programu samorządy mają dostać dodatkowe środki. Zdaniem samorządowców będą one niewystarczające.

- Na ten moment oceniamy, że środki te będą niewystarczające. W pierwotnej wersji projektu była mowa o tym, że na koszty obsługi zadania zostaną przeznaczone 2 proc. z dotacji, którą będziemy otrzymywać. Ostatecznie w projekcie, który został skierowany do Sejmu, ten udział procentowy został obniżony do 1,5 proc., za wyjątkiem 2016 roku, gdzie został utrzymany na poziomie 2 proc. Niezrozumiałe jest obniżenie skali kwot, które są przeznaczone na obsługę realizacji zadania – podkreśla Grzegorz Kubalski.

Według ustawodawcy, realizacja programu „Rodzina 500+” na szczeblu samorządu terytorialnego może spowodować wzrost zatrudnienia, w przybliżeniu o siedem  tysięcy etatów.

Karolina Mózgowiec, awi