Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Anna Wiśniewska 10.02.2016

Plan rozwoju kraju: uda się zniwelować różnice w Polsce?

Plan rozwoju kraju na najbliższe cztery lata ma zakładać równomierny rozwój gospodarczy. Chodzi o to, aby zniwelować różnice, jakie dzisiaj mamy w Polsce.
Posłuchaj
  • O planie rozwoju Polski, który przygotował wicepremier Mateusz Morawiecki, mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jako przykład autor planu wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podaje województwo mazowieckie, gdzie w części średnia dochodów na mieszkańca przekracza średnią unijną, ale są też takie części, które charakteryzują się niewielkim dochodem na mieszkańca.

Czytaj dalej
puls gospodarki 9.02.2016.jpg
Eksperci oceniają Plan Odpowiedzialnego Rozwoju

Cel słuszny, ale trudny w realizacji

Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan, który był gościem Polskiego Radia 24, uważa, że cel jest słuszny, ale z realizacją będzie trudno.

- Każdy rząd europejski w tych krajach, gdzie jest duże zróżnicowanie geograficzne bądź społeczne, taki postulat stawia w swojej polityce gospodarczej. To się jednak rzadko udaje. Jeśli spojrzymy na doświadczenia najbliższego kraju, czyli Niemiec, które włożyły setki tysięcy najpierw marek, a teraz już euro w rozwój byłej NRD, to widzimy, że to nie zakończyło się powodzeniem. Owszem są tam nowoczesne autostrady, dużo lepsze niż w Niemczech Zachodnich, lepsza telekomunikacja, ale co z tego, jeśli brakuje tam tkanki społecznej. Nadal trawa ucieczka ludzi do Niemiec Zachodnich. Być może zatem jest to walka z wiatrakami. Tak samo Południe Włoch, które się wyludnia, wzrost gospodarczy jest słaby, mimo olbrzymich środków – mówi ekspert.

Inwestycja w kapitał ludzki

Chodzi tu bowiem nie tylko o pieniądze, ale o inwestycję w kapitał ludzki. Dobrym przykładem u nas jest już - zdaniem naszego gościa - Rzeszów.

- To miast osiągnęło niezwykły postęp cywilizacyjny. Nie dlatego, że akurat w Rzeszowie były scentralizowane wielkie inwestycje państwowe, ale dzięki bardzo rozsądnej, wytrwałej pracy samorządowców. Tam był konsensus ponadpartyjny, który nadal trwa. Podziwiamy zatem sukces, te wielkie inwestycje infrastrukturalne w Rzeszowie, przede wszystkim uczelnie. Rzeszów nie był z tego znany, a tej chwili jest tam kilka bardzo silnych uczelni, również prywatnych, które przyciągają studentów nie tylko z całego regionu, ale również z zagranicy – podkreśla Jacek Adamski.

W ogóle całe Podkarpacie stanowi dobry przykład. Postawiło na powrót do tradycji przemysłu i na przykład konsekwentnie buduje Dolinę Lotniczą.

Plan rozwoju kraju ma być zaprezentowany i przyjęty przez rząd w przyszłym tygodniu.

Sylwia Zadrożna, awi