Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 16.02.2016

NBP upamiętnił Cichociemnych na nowej monecie kolekcjonerskiej

Narodowy Bank Polski wprowadził we wtorek do obiegu kolekcjonerską monetę poświęconą Cichociemnym.

W ten sposób bank upamiętnia 75. rocznicę pierwszego zrzutu polskich spadochroniarzy przeszkolonych w Wielkiej Brytanii.

Czytaj dalej
CICHOCIEMNI-663.jpg
Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

15 tysięcy egzemplarzy srebrnej 10-złotówki

Na awersie monety znajduje się skoczek podczas opadania na spadochronie desantowym. Łuki wokół zewnętrznej krawędzi monety symbolizują otwartą czaszę spadochronu, a promieniście schodzące w kierunku środka tarczy linie symbolizują linki otwartego spadochronu. Na rewersie centralną część monety zajmuje znak spadochronowy z wieńcem i symbolem Polski Walczącej. Tło wypełnia 316 ptaków symbolizujących 316 Cichociemnych. Na otoku monety wyodrębnione są trzy ptaki symbolizujące trzech skoczków biorących udział w pierwszym przerzucie Cichociemnych do kraju.

Moneta, którą zaprojektowała Urszula Walerzak, została wyemitowana w nakładzie do 15 tys. sztuk.

Od 16 lutego moneta jest dostępna w oddziałach okręgowych banku centralnego, w sklepie internetowym NBP oraz w sklepach numizmatycznych.

Kolejne monety już 25 lutego

Kolejna emisja monet kolekcjonerskich NBP już 25 lutego. Tego dnia do obiegu zostaną wprowadzone dwie monety upamiętniające 200. rocznicę utworzenia Uniwersytetu Warszawskiego: złota o nominale 200 zł i srebrne 10 zł.

IAR/NBP, awi