Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 15.02.2016

PIT 2015: ponad 8 tysięcy organizacji czeka na 1 procent

W ubiegłym roku 1 proc. podatku przekazała niespełna połowa uprawnionych. Wpływy z tego tytułu wyniosły łącznie ponad 557 milionów złotych.
Posłuchaj
  • Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor: pełną listę organizacji mogących korzystać z jednego procenta łatwo znaleźć w bazach internetowych (IAR)
Czytaj także

Niektórzy podatnicy wspierają od dawna tę samą wybraną organizację - inni decyzję podejmują spontanicznie, w ostatniej chwili.

Jeden z pytanych o przekazywanie jednego procenta podkreślał, że nawet jeżeli jest to niewielka kwota, to ma duże znaczenie dla wspieranej organizacji. Poza tym - jak zaznacza podatnik - może to być pierwszym krokiem do rozwijania swojej dobroczynności.

Inni podatnicy deklarują, że chętnie wspierają organizacje pomagające dzieciom, zajmujące się zwierzętami, mniej liczni są gotowi wspierać odsetkiem podatku małe organizacje lokalne.

Podatnicy najczęściej chcą pomóc konkretnej osobie

Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że podatnicy najczęściej chcą pomóc konkretnej potrzebującej osobie (tak deklaruje 4 na 10 badanych) lub wspierają organizacje, które są im osobiście znane albo znani są ich działacze .

Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor przypomina, że pełną listę uprawnionych organizacji mogących korzystać z jednego procenta łatwo znaleźć w internecie, pod adresem www.bazy.ngo.pl i www.pożytek.gov.pl.

W formularzu PIT jest odpowiednia rubryka, w którą można wpisać numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i ewentualnie wskazać cel szczegółowy. Przy rozliczaniu się on-line, wykaz organizacji jest załączony automatycznie do deklaracji podatkowej.

Podatnicy indywidualni są zobowiązani do rozliczenia się z fiskusem do końca kwietnia.

IAR, awi