Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 17.02.2016

Coraz mniej Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii za pracą

Różnica w liczbie rodaków którzy wyjechali i wrócili z Wielkiej Brytanii do Polski w 2014 roku wynosiła już tylko 14 tysięcy.
Posłuchaj
  • Coraz mniej Polaków wyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Czy w 2018 r. więcej z niej będzie wracaćć, niż wyjeżdżać, zastanawiają się w radiowej Jedynce dr Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW i Aleksandra Sroka z Boston Consulting Group./Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

To jeden z najniższych wyników w dziejach naszej emigracji na Wyspy. Wielka Brytania dla Polaków już nie jest tak atrakcyjna.

̶  Ta tendencja utrzymuje się od kilku lat, mówi dr Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

W 2018 r. więcej Polaków będzie wracać niż wyjeżdżać do W. Brytanii?

I jak dodaje, na pewno w 2016 r. nie będziemy mieli jeszcze do czynienia z całkowitą zmianą tendencji, oznaczającą większą liczbę powrotów od wyjazdów, ale już w 2017 r., czy 2018 r. taka sytuacja może mieć miejsce.

̶  O ile ta tendencja jednak się utrzyma – podkreśla ekspert.

Ponad jedna trzecia Polaków studiujących w W. Brytanii deklaruje powrót do Polski.

Polacy wracają do kraju głównie przez więzi rodzinne i kwestie językowe.

̶  Dotyczy to też młodych Polaków, którzy studiują na Wyspach – mówi Aleksandra Sroka z Boston Consulting Group.

I przytacza wyniki ankiety, gdzie na pytanie, w jakim kraju po ukończeniu szkoły chciałbyś pracować, jedna czwarta odpowiedziała, że w W. Brytanii, a 36 procent wybrało Polskę.

Na powroty ma też wpływ jakość życia w brytyjskich miastach

̶  Na ich decyzje wpływają też koszty życia w dużych brytyjskich miastach – dodaje Adam Rzyśko, absolwent elektroniki Imperial College London.

Jak wyjaśnia, mimo, że miał naprawdę dobrą pracę w Londynie, jak na świeżo upieczonego absolwenta tej uczelni, to jakość życia nie była na dobrym poziomie.

̶  Wciąż mieszkałem w biednym miejscu z kolegami ze studiów, wyjście do restauracji czy kina wymagało przeliczenia, ile to będzie kosztować, i czy nie będzie to za duży wydatek dla mojego budżetu – mówi.

Poza tym można przypuszczać, że do pozostania w Polaków w kraju skłoni polityka prorodzinna państwa i wzrost gospodarczy oraz planowane cięcia zasiłków na dzieci w Wielkiej Brytanii.

Kamil Piechowski, Jedynka