Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 02.03.2016

Co planują pracodawcy? Te zapowiedzi ucieszą pracowników

40 proc. pracodawców planuje zwiększyć zatrudnienie. Najwięcej w Polsce Wschodniej i Północnej. Większy jest popyt na pracowników niż ich podaż.
Posłuchaj
  • O planach pracodawców na najbliższe półrocze mówiła w „Porannych rozmaitościach” radiowej Agnieszka Bulik z agencji zatrudnienia Randstad (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Jak mówi Agnieszka Bulik z agencji zatrudnienia Randstad, z 29. edycji sondażu dotyczącego rynku pracy wynika, że zwiększenie zatrudnienia planują nie tylko pracodawcy z dużych aglomeracji miejskich, ale i mniejszych miejscowości.

- Okazuje się, że jeśli chodzi o plany dotyczące zatrudnienia, nie ma tutaj podziału wedle wielkości miejsca, w którym jest ulokowane przedsiębiorstwo – zaznacza gość radiowej Jedynki.

Plany podwyżek

W ślad za planami zwiększenia zatrudnienia idą również plany podniesienia wynagrodzeń.

- Mamy aż 32 proc. wskazań, jeśli chodzi o plany podnoszenia pensji – mówi Agnieszka Bulik.

Problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników

Jak wynika również z badania, firmy mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

– Tylko 4 na 10 firm zrealizowały plany zatrudnieniowe, jakie miały w ostatnim półroczu. Oprócz niedopasowania kompetencyjnego kandydatów do pracy, mamy też rozstrzał pomiędzy ofertą pracodawców a oczekiwaniami kandydatów. Firmy mają zamiar rewidować te oferty, skoro planują też podwyżki. Widzą, że muszą zaoferować wyższe wynagrodzenia, żeby przyciągnąć pożądanych kandydatów – dodaje.

Walka o najlepszych

Firmy konkurują nawet o tych samych pracowników.

- To wyraźnie widać w momencie, kiedy mamy np. skupisko firm, które są ulokowane w bliskiej odległości. Tam każda złotówka do godzinowej stawki wynagrodzeń ma znaczenie i pracownicy wybierają ten zakład pracy, który zapłaci im więcej – wyjaśnia Agnieszka Bulik.

Brakuje robotników i inżynierów

Na rynku najbardziej brakuje wykwalifikowanych robotników, a nawet pracowników o mniejszych kompetencjach w miejscach, gdzie nie ma chętnych do pracy, a gdzie jest już ulokowanych dużo zakładów produkcyjnych, a także inżynierów, osób, które mają wykształcenie i kompetencje w kierunkach technicznych.

Nadmiar kandydatów do prac biurowych

W niektórych zawodach i branżach da się jednak zaobserwować nadmiar pracowników.

- Wciąż mamy nadmiar kandydatów do prac administracyjno-biurowych – zaznacza Agnieszka Bulik.

Tylko 4 proc. badanych firm określała swoją sytuację finansową jako złą. Dwie trzecie uważa, że ich sytuacja jest dobra, albo bardzo dobra.

Aleksandra Tycner, awi