Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Karpa 11.03.2016

Będzie unijna interwencja na rynku mleka i wieprzowiny?

Trudna sytuacja w obu sektorach była tematem spotkania ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Wstępne propozycje dot. interwencji na tych dwóch rynkach Komisja Europejska przedstawi w najbliższy poniedziałek.
Posłuchaj
  • Jak wygląda unijna pomoc dla polskich rolników i polskiej wsi? (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Unijni ministrowie rolnictwa od sierpnia ubiegłego roku dyskutują o możliwościach rozwiązania problemu. Krzysztof Jurgiel mówi, że przyjęto już pewne programy pomocowe. - W Polsce jest realizowany program wsparcia rynku mleka i rynku wieprzowiny - powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że w poniedziałek unijny komisarz ds. rolnictwa przedstawi wstępne propozycje dot. dalszych ewentualnych interwencji.

Obaj politycy rozmawiali również nt. programu rozwoju obszarów wiejskich. Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że Polsce zależy na dostosowywaniu wydatkowania środków finansowych z PROW do panującej sytuacji, na umożliwieniu przesunięcia ich pomiędzy różnymi działaniami.

32 mld złotych na rózwój rolnictwa

Phil Hogan mówił z kolei, że z zadowoleniem przyjął informację o pakiecie dla wsi i obszarów wiejskich, przygotowywanym przez polski rząd. - Chcę zapewnić o wszelkiej pomocy w realizacji tego planu. Na następne sześć lat Polska otrzymała od Unii Europejskiej 32 mld na rozwój rolnictwa. Te ogromne pieniądze na dopłaty bezpośrednie i wieś z pewnością znacząco wpłyną na rozwój obszarów wiejskich, a pakiet dla wsi będzie jego doskonałym uzupełnieniem - ocenił Phil Hogan i przypomniał, że od momentu wejścia do Unii Europejskiej nasz kraj 5-krotnie zwiększył eksport żywności. - To pokazuje, jak wielkie znaczenie ma polski przemysł rolno-spożywczy dla rozwoju gospodarczego w ogóle. To ponad 3,5-pocentowy wkład do gospodarki - dodał unijny komisarz.

Potrzebna innowacyjność i nowoczesność

Komisarz zwrócił również uwagę na negatywną sytuację na rynku mleka i wieprzowiny. Przypominał, że we wrześniu ub. roku wprowadził pakiet solidarnościowy dla rolników o wartości 500 mln euro. - Polska jest znaczącym uczestnikiem tego projektu, a jest też program wsparcia dla rolników dotkniętych rosyjskim embargiem. Na tę pomoc przeznaczyliśmy 5,2 mld euro - przypomniał Phil Hogan i dodał, że w Polsce trzeba się skoncentrować na nowoczesności i innowacyjności w rolnictwie.

Aleksandra Tycner, mk