Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 05.04.2016

Związki będą otwarte dla samozatrudnionych i na umowach śmieciowych

Prawo do zrzeszania się w związkach zawodowych będą miały osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i samozatrudnione.
Posłuchaj
  • Do końca kwietnia potrwają konsultacje społeczne dotyczące nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Co zmieni w życiu samozatrudnionych i zatrudnionych na umowach zlecenia, mówi w audycji Wszystko o gospodarce w radiowej Jedynce Marek Lewandowski, rzecznik prasowy "Solidarności./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Do końca kwietnia potrwają konsultacje społeczne dotyczące nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Zmiany wymusza orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 roku.

Centrale związkowe są za zmianami. Wcześniej złożyły skargę

Wielkie centrale związkowe w Polsce są więcej niż za proponowanymi zmianami.  

̶  "Solidarność" trzy lata  temu zaskarżyła w Międzynarodowej Organizacji Pracy polskie prawo, dyskryminujące  osoby pracujące inaczej niż na etacie. OPZZ zaś złożył  w tym samym brzmieniu skargę do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Marek Lewandowski, rzecznik prasowy "Solidarności".

Prawa związkowe dla samozatrudnionych i na umowach śmieciowych

Jak podkreśla, to że prawo zostanie zmienione jest nie tylko akceptowane, ale wymuszone przez związki zawodowe.

̶  Samozatrudnieni, którzy pracują dla jednego pracodawcy, będą mogli grupowo reprezentować swoje interesy. To samo dotyczy zleceniobiorców i pracujących na umowę o dzieło – mówi rzecznik „S”.

Ustawodawca nie ma wyboru – jest wyrok TK

̶  Tu nie ma co dyskutować, czy to krok w dobrym, czy złym kierunku. Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego i trzeba go wykonać  - zauważa Zbigniew Żurek, wiceprezes Business Centre Club.

̶  Jeśli ktoś samozatrudniony czy na umowę zlecenia, chce się przyłączyć do związków, to nie uważamy za stosowne aby mu przeszkadzać – mówi.

Nowi związkowcy otrzymają takie same uprawnienia jak pracownicy etatowi

̶ Tym osobom będą przysługiwać takie same prawa, jakie mają pracownicy - dodaje Marek Lewandowski.

I wymienia prawo do konsultacji wszystkich kwestii dotyczących wynagrodzenia, regulaminów pracy.

Będzie większa ochrona

Mocniejsza będzie również ochrona przed szykanami ze strony pracodawców czy przed zrywaniem przez nich kontraktów.

Samozatrudnieni powinni mieć możliwość zrzeszania się w związkach pracodawców

Zbigniew Żurek zwraca uwagę na drugi aspekt sprawy związany z samozatrudnionymi.

̶  Idąc tym samym tokiem rozumowania, należy samozatrudnionym dać możliwość zrzeszania się pracodawców – mówi Żurek.

Dziś organizacje pracodawców mogą, zgodnie z prawem, zrzeszać osoby, które zatrudniają pracowników. Samozatrudniony zatrudnia samego siebie. Jest więc i pracownikiem, i pracodawcą - argumentuje Zbigniew Żurek. Zgodnie z logiką Trybunału Konstytucyjnego powinien mieć możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych bądź wstąpienia do organizacji pracodawców.

Poza przepisami związanymi z wykonaniem wyroku TK, nowelizacja ustawy przewiduje też zmiany dotyczące między innymi  reprezentatywności organizacji związkowych.

Chodzi głównie o to, żeby nie doprowadzać do sytuacji, kiedy w firmie działa kilkanaście związków zawodowych i nie można ustalić wspólnego stanowiska, bo blokuje je kilkuosobowy, niereprezentatywny związek, czasem założony wręcz w tym celu z inspiracji pracodawcy.
Aleksandra Michałek-Tycner, jk