Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 21.04.2016

Dlaczego warto odwiedzić Centrum Pieniądza NBP? Pierwsza taka placówka w Polsce

Skąd się wzięły pieniądze, jak powstają, czy sztabka złota jest ciężka - odpowiedzi na te pytania udzieli Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego imienia Sławomira Skrzypka.
Posłuchaj
  • O tym, co zobaczymy i czego nauczymy się w Centrum Pieniądza imienia Sławomira Skrzypka otwartego w Narodowym Banku Polskim, mówili w radiowej Jedynce: prof. Marek Belka, prezes NBP i Piotr Śliwowski, dyrektor nowej placówki (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Pomysłodawcą i inicjatorem powstania Centrum był Sławomir Skrzypek - były prezes Narodowego Banku Polskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Edukacja ekonomiczna to była jego wielka pasja.

- Kiedy w 2010 roku objąłem funkcję prezesa NBP, została wtedy podjęta decyzja, aby Centrum upamiętniało zmarłego prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka – przypomina obecny prezes banku prof. Marek Belka. – Powstała placówka edukacyjno-ekspozycyjna, uważamy, że bardzo nowoczesna. Z jednej strony mamy rzadkie, cenne eksponaty, a z drugiej strony za pomocą multimediów wejście w świat finansów, historii – dodaje.

Laboratorium autentyczności pieniądza i sztaba złota

Losy pieniądza w szerokim kontekście historycznym i ekonomicznym zostały przedstawione w 16 salach tematycznych, wyjaśnia Piotr Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza.

- Na ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni zgromadzono kilka tysięcy unikatowych obiektów oraz ponad 250 urządzeń, aplikacji multimedialnych wykorzystujących najnowsze zdobycze technologiczne. Goście będą mogli zobaczyć, jak wyglądały pierwsze monety i banknoty, zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, dowiedzieć się, jak funkcjonują banki centralne, jak funkcjonują systemy pieniężne i płatnicze. Będą mogli również sprawdzić autentyczność własnych pieniędzy w laboratorium autentyczności, czy zobaczyć, jak jest zbudowany bankomat, czy pójść do skarbca, aby dotknąć prawdziwą sztabę złota – wylicza atrakcje Centrum jego dyrektor.


Poszerzenie wiedzy ekonomicznej Polaków

Cała ekspozycja ma poszerzyć naszą wiedzę na temat ekonomii i pieniędzy.

- Centrum Pieniądza jest to placówka edukacyjna, która jest nastawiona na popularyzację wiedzy ekonomicznej. Prezes Skrzypek powiedział kiedyś, że „edukacja to nie jest koszt, to jest inwestycja”. Ja bym dodał, że zrobimy wszystko, żeby ta inwestycja przyniosła zysk w postaci wzrostu świadomości ekonomicznej wśród Polaków. Stąd taka właśnie ilość multimediów, chcemy trafić do młodzieży szkolnej, ale myślę, że każdy, kto do nas przyjdzie, niezależnie od tego, czy jest numizmatykiem czy gimnazjalistą średnio zainteresowanym historią czy ekonomią znajdzie coś dla siebie – tłumaczy Piotr Śliwiński.

Działania edukacyjne NBP

Prof. Marek Belka przypomina też, że Centrum Pieniądza to jedno z wielu działań edukacyjnych Narodowego Banku Polskiego.

- 1200 projektów edukacyjnych, które przeprowadziliśmy, pozwoliły tym, którzy są zainteresowani, pogłębić swoją wiedzę o ekonomii. Nasz wiedza ekonomiczna dzisiaj jest o wiele głębsza. Ale w dalszym ciągu, a może i coraz gorzej jest ze zrozumieniem związku między zjawiskami makroekonomicznymi a zjawiskami mikroekonomicznymi, czyli z tym, co ma bezpośredni związek z naszymi finansami. Próbujemy jakoś to przemycać ludziom do głowy w różnych formach – wyjaśnia prezes NBP.

Pierwsze takie miejsce w Polsce

A taką nową forma ma być właśnie Centrum Pieniądza, dodaje Piotr Śliwowski.

- To pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Nasz ekspozycja jest dostępna dla wszystkich grup wiekowych, dostępna również dla osób niepełnosprawnych oraz dla cudzoziemców, gdyż wszystkie ekspozycje są w języku polskim i angielskim. Wstęp do Centrum Pieniądza jest bezpłatny – podkreśla dyrektor Centrum.

Dla publiczności miejsce będzie dostępne od 14 maja, czyli od Nocy Muzeów.

Justyna Golonko, awi