Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 09.05.2016

Komercyjny rynek dronów wart prawie 130 miliardów dolarów

Ponad 127 miliardów dolarów może być wart światowy rynek technologii dronowych w 2020 roku. To szacunki polskiego oddziału firmy doradczej PWC.
Posłuchaj
  • Michał Mazur z PWC zaznacza, że Polska jako pierwsza na świecie, w 2013 roku, uregulowała komercyjne wykorzystanie latających robotów
Czytaj także

Według raportu potencjał rynku zastosowania latających robotów na rynku infrastruktury wynosi ponad 45 miliardów dolarów.

Ekspert PWC Adam Wiśniewski dodaje, że tylko na światowym rynku rolniczym potencjał komercyjnego wykorzystania dronów przekracza 32 miliardy dolarów. Chodzi na przykład o monitoring upraw czy analizę gruntów.

Przykłady zastosowań dronów

Jak powiedział Piotr Łuba z PwC, w ocenie potencjału rynku chodzi nie tylko o wykorzystanie samych urządzeń, ale także analizę danych i przełożenie ich na realne rozwiązania.

Jako przykłady zastosowań bezzałogowych statków powietrznych eksperci PwC wskazali np. nadzór inwestycji budowlanych, dostawę towarów, reagowanie na zagrożenia, wykorzystanie dronów do filmowych efektów specjalnych, czy wykrywania oszustw ubezpieczeniowych przy szacowaniu szkód.

Michał Mazur wskazał też, że w Szwajcarii za pośrednictwem dronów realizuje się dostawy przesyłek pocztowych w rejony wysokogórskie, co eliminuje problem ostatniej mili w obszarach trudno dostępnych.

W górnictwie odkrywkowym za pomocą drona można przeprowadzić pomiary kształtu terenu, dokonać oceny środowiskowej i szacunku wydobycia.

W wielu miejscach, takich jak np. prace wysokościowe, wysłanie drona jest bezpieczniejsze niż zaangażowanie do tego człowieka. Poza tym pojazd bezzałogowy oprócz kamery jest nośnikiem zespołu czujników, co pozwala na szerszą analizę usterek, uszkodzeń i emisji.

Globalne firmy testują rozwiązania w Polsce

Michał Mazur z PWC wyjaśnia, że Polska jako pierwsza na świecie, w 2013 roku, uregulowała komercyjne wykorzystanie latających robotów. Dzięki temu globalne firmy testują w Polsce rozwiązania, które następnie będą wykorzystywane na całym świecie.

Według Adama Wiśniewskiego technologia latających robotów jest coraz tańsza i coraz więcej firm oraz osób może z niej skorzystać. Jeszcze 15 lat temu militarne drony kosztowały ponad ćwierć miliona dolarów. Obecnie dobrej jakości urządzenie można kupić za około 4 tysięcy złotych.

Wykorzystanie dronów w Polsce reguluje Prawo Lotnicze oraz rozporządzenia. Według danych z marca, Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał ponad 2,2 tysiąca świadectw kwalifikacji. W kraju zarejestrowane są 23 podmioty prowadzące szkolenia.

IAR/PAP, abo, awi