Logo Polskiego Radia
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 13.05.2016

Od ratingu zależy, ile państwo płaci za długi

Jakie znaczenie mają ratingi dla finansów państwa, tłumaczy w radiowej Jedynce Rafał Sadoch, główny ekonomista Noble Option.
Posłuchaj
  • O znaczeniu ratingów dla finansów każdego państwa, mówił w radiowej Jedynce Rafał Sadoch, główny ekonomista Noble Option./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Agencja Moody's ma ogłosić swoją ocenę wiarygodności kredytowej Polski. 

̶  Rating służy inwestorom do podjęcia decyzji, czy danemu krajowi warto zaufać i na jaki procent pożyczyć pieniądze - tłumaczy ekonomista.

Podkreśla, że każdy kraj pożycza pieniądze i się zadłuża sprzedając obligacje.

Im wyższy rating, tym mniejsze koszty długów państwa

̶  A od ratingu zależy oprocentowanie obligacji – ważne aby ratingi były jak najwyższe, bo wtedy płacimy niższe odsetki od nowo zaciąganego długu – podkreśla ekonomista.

Jak dodaje, jeśli rating zostanie obniżony, to wzrost odsetek będzie wymiernym kosztem dla ministerstwa finansów, ale to nie będzie koszt, z którym sobie nie poradzimy.

Trzy najważniejsze agencja ratingowe na świecie

Na świecie funkcjonują 3 duże agencje ratingowe - S&P, Moody's i Fitch. Ich oceny w dużej mierze się pokrywają.

Jak podkreśla ekonomista, gdy się patrzy jak oceniają poszczególne kraje, nie ma wielkich różnic w ich ocenach.

̶  Na przykład papiery Grecji zostały ocenione przez wszystkie trzy agencje jako bliskie śmieciowych, co oznaczało, że ryzyko inwestycyjne było bardzo duże – mówi ekonomista.

Długoterminowy rating Moody's w walucie obcej wynosi obecnie dla Polski A2.  Jest to szósty najwyższy poziom ratingu w ogóle, co plasuje nasz kraj w dolnej połowie zestawienia krajów o ratingu inwestycyjnym.

Błażej Prośniewski, jk