Logo Polskiego Radia
ISBnews
Jarosław Krawędkowski 02.06.2016

OECD obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku do 3 procent. Jest odpowiedź resortu finansów

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie 3 proc. w tym roku i przyspieszy do 3,5 proc. w 2017 r., prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Resort finansów odpowiada, że prognoza nie uwzględnia w wystarczający sposób popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych i utrzymuje prognozę na poziomie 3,8 proc.
Posłuchaj
  • Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz uważa, że ta prognoza jest zaniżona. /IAR/
  • Krzysztof Wołowicz wskazuje, że w kolejnych kwartałach polskiej gospodarce pomoże między innymi program Rodzina 500 Plus./IAR/.
Czytaj także

W marcu br. Organizacja prognozowała dla Polski wzrost na poziomach odpowiednio: 3,4 proc. i 3,5 proc.

W 2017 r. będzie jednak przyspieszenie

"Prognozujemy, że realny wzrost PKB przyspieszy z ok. 3 proc. w 2016 r. do 3,5 proc. w 2017 r.

Pomoże wzrost konsumpcji

 Rosnące zatrudnienie i płace, wyższe świadczenia socjalne oraz niskie ceny energii będą wspierać szybszy wzrost konsumpcji.

W 2017 r. wzrośnie też poziom inwestycji

Dogodne warunki kredytowania oraz przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych wspieranych przez środki unijne w 2017 r. będą także wsparciem dla silniejszych inwestycji. Prognozujemy stopniowy wzrost inflacji, przy stabilizacji cen energii i obostrzeniach na rynku pracy" - czytamy w raporcie "OECD Economic Outlook".

Jak będzie rosła konsumpcja

Organizacja prognozuje, że konsumpcja prywatna wzrośnie o 3% w tym i o 3,9% w przyszłym roku, a publiczna - odpowiednio o 4,7% i 3,7%. Spodziewa się też wzrostu nakładów brutto na środki trwałe o 1,2% w 2016 r. i o 4,7% w 2017 r. Wpływ eksportu netto na wzrost PKB ma być negatywny i wynieść w tych latach odpowiednio: -0,2% i -0,3%.

OECD: w 2017 r. powrót do inflacji

OECD prognozuje, że deflacja wyniesie w tym roku 0,5% wobec 0,9% w ub.r., zaś w 2017 r. Polska odnotuje inflację w wysokości 1,1%.

Bezrobocie spadnie w tym roku do 6,6 proc.

Prognozy dotyczące stopy bezrobocia przewidują osiągnięcie poziomu 6,6% w tym roku i 6,3% w przyszłym roku wobec 7.5% w ub.r.

Deficyt w 2017 r. przekroczy 3 procent

Według Organizacji, Polska utrzyma deficyt sektora rządowego i samorządowego (general government) w tym roku na ubiegłorocznym poziomie 2,6% PKB, ale w 2017 r. nie uniknie przekroczenia unijnego limitu 3% - OECD prognozuje ten wskaźnik na poziomie 3,2% PKB.

Zadłużenie tego sektora wyniesie - według prognoz Organizacji, bazujących na kryteriach z Maastricht - 52,3% PKB w rym roku i 53,7% PKB w przyszłym roku wobec 51,3% w ub.r.

Ekonomista: prognoza nie bierze pod uwagę skutków programu Rodzina 500+

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz uważa, pytany o opinie przez IAR, że ta prognoza jest zaniżona. Według niego OECD zasugerowała się odczytem wzrostu PKB za pierwszy kwartał, którym wyniósł właśnie 3 procent. Ekspert wskazuje, że w kolejnych kwartałach polskiej gospodarce pomoże między innymi program Rodzina 500 Plus, który dopiero zaczyna obowiązywać.

Ministerstwo Finansów ws. prognozy OECD: my oczekujemy wzrostu na poziomie 3,8 proc.

Jak czytamy w wydanym przez Ministerstwo Finansów oświadczeniu, resort zawsze z uwagą śledzi analizy i prognozy OECD. I oświadcza, że opublikowana dziś prognoza wzrostu PKB w Polsce plasuje się poniżej konsensusu rynkowego.

W komunikacie podkreśla się, że ostrożność ekspertów OECD jest szczególnie widoczna w przypadku 2016 r., w którym oczekują oni realnego wzrostu PKB na poziomie 3,0 proc., czyli o 0,6 pkt. proc. mniej względem wyniku z roku ubiegłego. Dla porównania, konsensus analityków bankowych ankietowanych przez Reutersa z dnia 13 maja br. to wzrost PKB na poziomie 3,6 proc.

Ministerstwo finansów oczekuje wzrostu na poziomie 3,8 proc.

Ministerstwo Finansów, podobnie jak Narodowy Bank Polski (marcowy Raport o inflacji) oczekuje wzrostu PKB na poziomie 3,8 proc.

OECD nie docenia roli popytu konsumpcyjnego gospodarstw domowych

Źródłem względnego pesymizmu ekspertów OECD wydaje się być niedocenienie skali zmian popytu konsumpcyjnego sektora prywatnego (gł. gospodarstwa domowe). OECD w swojej prognozie założyło, że popyt ten zwiększy się realnie w 2016 r. o 3,0 proc., czyli dokładnie w tempie, jakie obserwowano w roku ubiegłym.

Tymczasem już w I kw. 2016 r. dynamika realna spożycia w sektorze gospodarstw domowych wyniosła 3,2 proc. w ujęciu r/r. Należy zauważyć, że był to kwartał, w którym nie ujawniły się jeszcze efekty Programu 500+, które w kolejnych miesiącach, obok silnej poprawy obserwowanej na rynku pracy, powinny stanowić istotne wsparcie dla przyspieszenia tempa wzrostu popytu konsumpcyjnego i w konsekwencji tempa wzrostu PKB.

ISBnews, IAR, PAP, jk