Logo Polskiego Radia
Jedynka
Grażyna Raszkowska 13.06.2016

Trzy dni debat o przyszłości sektora finansowego i europejskiej gospodarce

W Sopocie rozpoczął się VI Kongres Finansowy, na którym poruszane są najważniejsze aktualne problemy gospodarcze i finansowe – w tym roku tematem przewodnim jest kapitał XXI wieku.
Posłuchaj
  • Rynek kapitałowy bardziej sprzyja innowacyjności gospodarki niż sektor bankowy – mówi Leszek Pawłowicz, z Gdańskiej Akademii Bankowej, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego, który był gościem PR 24.(Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia) Radia)

Ważne jest przede wszystkim zabezpiecznie i rozwój kapitału finansowego, jednak nie tylko. 

–  Obracamy się głównie w sferze finansów, ale oczywiście bez kapitału intelektualnego, sam finansowy, nie ma znaczenia. Naszym celem głównym, od sześciu lat jest to, by wykazać należytą troską, w stosunku do stabilności systemu finansowego. Koncentrujemy się na tym, w jaki sposób bezpiecznie się rozwijać. O to, by oszczędności, depozyty w bankach były bezpiecznie. Nie jest sztuką rozwijać się szybko, gdy za chwilę popadnie się w kryzysy i gdy zagrożone są krajowe oszczędności ciężko pracujących ludzi – mówi Leszek Pawłowicz, z Gdańskiej Akademii Bankowej, koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego, który był gościem PR 24.

 Sporo gości z zagranicy

W tym roku w Sopocie na kongresie obecni są m.in. wszyscy szefowie nadzorów ostrożnościowych z Europy m.in: szef Europejskiego Nadzoru Bankowego, szef Europejskiego Nadzoru and Rynkiem Kapitałowym i Giełdami.

– Widać, że wzbudzamy zainteresowanie tych partnerów europejskich, którzy dbają o bezpieczny i zrównoważony rozwój – mówi gość PR 24.

Czy rynek kapitałowy zastąpi banki?

Podczas pierwszego dnia kongresu zaplanowano kilka debat: o przyszłości Europy, o rozwoju sektora finansowego i jego wpływie na gospodarkę, o instytucjach rozwojowych i ich wpływie na rozwój gospodarczy, ale także debatę oxfordzką poświęconą temu, czy rynek kapitałowy zastąpi banki w finasowaniu rozwoju gospodarczego.

– To wynik naszego stanowiska dla Komisji Europejskiej, która w ubiegłym roku zwróciła się z publicznym pytaniem, czy i jak doprowadzić w Europie do takiej sytuacji, w której rola rynku kapitałowego w alokacji kapitału, w wycenie przedsiębiorstw będzie co najmniej taka sama, jak dziś w USA – mówi prof.

I dodaje: – Generalnie jest zgoda ekonomistów, co do tego, że rynek kapitałowy bardziej sprzyja innowacyjności gospodarki niż sektor bankowy. Sektor bankowy udziela kredytów korporacyjnych, ale praktycznie zawsze zabezpieczaniem są jakieś duże aktywa i ten, kto je ma kredyt dostanie, a np. sturt-upy, które mają tylko kapitał intelektualny kredytu tradycyjnego nie dostaną.

Ale na rynku funkcjonują takie instytucje jak: aniołowie biznesu, firmy venture capital, czy część giełdy GPW  - NewConect, które są dedykowane przedsięwzięciom proinnowacyjnym.

– Dostrzeżono w Europie, że sektor bankowy pełni nadmierną rolę w alokacji kapitał. Dlatego jest dążenie, by relatywnie zmniejszyć rolę tego sektora, a zwiększyć rolę rynku kapitałowego – podkreśla prof.  Leszek Pawłowicz.

To nie oznacza, ze rynek kapitałowy zastąpi banki, tak samo, jak nie ma to miejsca w Stanach Zjednoczonych.

–  W Polsce, jeśli chodzi o rynek kapitałowy jest klęska – ocenia prof. Naszą dramatyczną sytuację.

Czy UE przetrwa jeszcze 5 lat?

Inną debatę oxfordzką przygotowali studenci, którzy będą się zastanawiać, czy UE rozpadnie się w ciągu najbliższych pięciu lat. To ważne pytanie w przededniu referendum w Wielkiej Brytanii, na temat pozostania lub opuszczenia struktur UE.

– Ryzyko dezintegracji jest największym ryzykiem dla Polski. Powinniśmy robić wszystko, by tak się nie stało. Jednak tego nie robimy i często wpisujemy się w niepotrzebne konflikty – mówi gość PR 24.

Brexit może być pierwszym krokiem. – Najbardziej zadowoleni byliby z dezintegracji UE nasi wschodni sąsiedzi –zauważa prof. Leszek Pawłowicz.

Rok wcześniej studenci prowadzili debatę pt: „Europa bez  imigrantów zginie”.

Dotychczasowy dorobek Kongresu

Kongres zakończy się przedstawieniem praktycznych rozwiązań obecnych problemów. Dotychczasowy dorobek kongresu, to 45 rekomendacji wypracowanych w toku 180 debat z udziałem 6 tysięcy gości.

W tym roku lista poszerzy się o kolejne. Czego będą dotyczyły?

– Rekomendacje są dyskutowane w czasie debat.  Niektóre są kontynuowane i uszczegóławiane. Np. przyjęta na pierwszym kongresie rekomendacja mówiąca o konieczności wydłużenia źródeł finansowanie działalności polskich banków, czyli wydłużenia pasywów w bankach. Zrodził się z tego pomysł, by robić to głównie w oparciu o emisję listów zastawnych. I było to uszczegółowieniem tej rekomendacji. Tosprawiło, że regulacje w zakresie bankowości hipotecznej i emisji listów zastawnych udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. Miejmy nadzieję, że ten rynek listów zastawnych będzie się rozwijał znacznie dynamiczniej niż do tej pory. I, że w związku z tym zwiększy się bezpieczeństwo dla oszczędzających w bankach – mówi gość PR 24.

Długoterminowe oszczędności

Na temat gromadzenia oszczędności krajowych również pojawią się w tym roku rekomendacje.

– Premier Mateusz Morawicki od 6 lat współpracuje z nami i był na każdym kongresie. To jego pomysłem było stworzenie  akademii studentów przy EKF. Co roku przy pomocy prac magisterskich wybieramy grupę stu najlepszych studentów z Polski i Wielkiej Brytanii, z Ukrainy i z Czech. I z ich pomysłów się korzysta – przygotowali np. wspaniałą rekomendację w tym roku, która została przesłana premierowi Morawieckiemu.

Sylwia Zadrożna, gra